Kvalita bydlení závisí mimo jiné i na správném výběru oken, a to jak u novostavby, tak i při výměně stávajících. Jsme-li bohatí, sáhneme logicky po špičkovém výrobku, který si necháme dokonale instalovat prvotřídní firmou. Jestliže ale moc peněz nemáme, jak to udělat, abychom přesto dosáhli slušné kvality, když víme, že orosená okna znamenají zhoršené bydlení?
Při výměně oken u rodinných a bytových domů jde převážně za plastová nebo dřevěná, tzv. eurookna. Mají velkou spoustu kladů, mezi které patří snížení tepelných ztrát, zlepšení zvukové izolace, minimální nároky na údržbu a i zvýšení hodnoty objektu. Na druhou stranu se ale v praxi projevují některé zápory, které mohou komfort bydlení negativně ovlivnit.
Vysoká vlhkost – orosená okna znamenají zhoršené bydlení
Původními okny kvůli špatné těsnosti sice táhlo, ale zároveň docházelo k nutné výměně vzduchu. Dokonale těsnící okna paradoxně přinášejí zhoršení kvality ovzduší v bytě, zejména v zimě, kdy se méně větrá. Zvýšení vlhkosti se projeví kondenzací páry na oknech a na stěnách s teplotou nižší než je teplota rosného bodu. Za rosení skel zevnitř místnosti mohou vodní páry srážející se na stěnách skel,. Voda pak stéká na vnitřní parapet a může vlhnout ostění, tvořit se plíseň a opadávat malba či dokonce omítka. K tomu dochází v místnostech s vlhkostí vyšší než 50 % (WC, koupelny, kuchyně). Také v místnostech s nedostatečným vytápěním (sklep, podkroví) a v prostorách s nedostatečným větráním. K rosení skel dochází u novostaveb nebo domů a nesprávně provedenými rekonstrukcemi. Rosení oken zabráníme tím, že si mimo jiné pořídíme okna s mikroventilací, nepředimenzovaná, správně zvolená skla i typ kování.
Spoje, těsnění a skla
Důležité je napojení oken na stavbu a utěsnění spojů. Kvalitní spoje musí splňovat požadavky na těsnost, tepelnou i zvukovou izolaci, přenos sil mezi oknem a stěnou. Neméně důležitá je i správně provedená montáž a také výběr skla. V zimě tepelně izolovaná okna co nejvíce snižují energetické ztráty. To aby se náklady na vytápění i produkce oxidu uhličitého udržely na co nejnižší úrovni. V létě se byty s velkými okny a zimní zahrady rychle vyhřívají, okna s dobrou tepelnou izolací zabraňují přehřátí interiéru.
Trojskla a jejich výhody
Výhodná jsou trojskla, která rozhodující měrou přispívají ke zlepšení teploty domu a díky nimž máme nižší náklady na vytápění, aniž bychom se museli vzdát velkoplošnému prosklení. Obvyklé okenní systémy vykazují hodnoty tepelné izolace mezi 1,3 a 1,5 W/m2K. Tepelně-izolační trojsklo 0,7 W/m2K, tzn., že při venkovní teplotě –10 °C a pokojové teplotě 20 °C je teplota okenní tabule okna proskleného dvojsklem 8 °C, kdežto u proskleného trojsklem 17 °C.
Plast nebo dřevo
Potřebujeme-li okna nestandardních tvarů, jsou možnosti výběru u plastových i u dřevěných oken přibližně stejné. Dřevěná eurookna však mohou mít slabší rám při stejné pevnosti, tedy mají lepší poměr mezi pevností a hmotností, a proto se více hodí pro velké prosklené plochy. Kvalitní dřevěná okna typu EURO mají také lepší termoizolační schopnosti, zamezují vyzařování chladu okenního rámu a tím i snižují případní rosení skel. Na druhou stranu vyztužená plastová vícekomorová okna mohou mít tepelný odpor ještě menší. Plastová i dřevěná okna jsou plně srovnatelná v zvukově izolační schopnosti, která se může u speciálních oken přibližovat až k 50 dB. Výběr barev mají dřevěná okna vyšší než u plastová. Speciální dřevěná eorookna jsou ošetřená tak, že mají nízkou tepelnou vodivost, takže ve spojení s protipožárním zasklením odolávají ohni až 90 minut. Plastová okna dosahují slabších hodnot.