Pokud v domě nebo mezonetovém bytě potřebujeme propojit dvě obytná podlaží, ale někdy taky jako výstup na půdu nebo sestup do sklepa, použijeme točité schodiště. Ušetří nám spoustu místa. Na druhou stranu zohledníme, že pro starší lidi je zdolávání jakýchkoliv schodů problematické. Vyprojektovat schodiště tak říkajíc na míru, které by přitom odpovídalo všem normám a kolaudačním předpisům, není laciné. Proto je dobrá zpráva, že si ho koupit hotové a montujeme schody z krabice vlastníma rukama.
Uspokojení, že jsme to zvládli, je pocit k nezaplacení. A když už jsme u počítání, je fakt, že na firemní montáži jsme také dost ušetřili. Nemluvě již o času – základní zkušenost s nějakými montážemi a zručnost, základní nářadí a níže umístěný návod umožní točité schodiště smontovat během odpoledne.
Po schodech, po schodech…
- Koupili jsme schody v krabici. Než se pustíme do montáže, zkontrolujeme podle seznamu, že je v ní všechno.
- Vzorce v manuálu zohledňují rozměry stavebního otvoru, výšku mezi patry a výšku mezi nášlapy. Výpočty podle nich jsou snadné.
- Vodováhou ověříme rovinu stěny stavebního otvoru.
- Základními segmenty schodiště jsou vodorovné schodnice pro nastavení hloubky schodu a svislé podpěry pro dřevěný nášlap. Délka opěry umožňuje upravit správnou výšku mezi schody.
- Začneme vyvrtáním otvorů pro připevnění prvního segmentu zcela nahoře v patře, ve stavebním otvoru.
- Na segment upevněný do zdi přišroubujeme dřevěný nášlap a přesnost práce zkontrolujeme vodováhou.
- Smontujeme další schodnici s podpěrou pro nášlap a připevníme ji k prvnímu segmentu schodiště tak, aby výška a hloubka schodu odpovídala výpočtům. Vodováhou zkontrolujeme rovinnost horní plochy a připevníme na ni nášlap.
- Pokračujeme v montáži dalších schodnic i nášlapů a průběžně kontrolujeme vodováhou. Nicméně na schodiště nevstupujeme, dokud ho definitivně neukotvíme.
- Po dokončení montáže prvních tří schodnic (a vždy po dalších třech) stavbu zespoda dočasně odlehčíme tím, že ji něčím podepřeme.
- V ohybu přijdou na řadu zkosené nášlapy. Na rovné i zkosené přišroubujeme úchytku pro zasunutí svislé výplně zábradlí.
- Pro upevnění nejspodnější schodnice k podlaze vyznačíme otvory, vyvrtáme je, vložíme hmoždinky a schodnici k nim definitivně přimontujeme.
- Naměříme délku vzpěry, která bude trvalou součástí schodiště, a nahradíme jí vzpěru dočasnou.
- Spodní části schodnic a podpěr zaslepíme kryty, stejně tak zakryjeme šrouby z boku schodnic.
- Zasuneme sloupky zábradlí do otvorů v úchytkách na jednotlivých nášlapech. Sloupky k nim přišroubujeme a olovnicí svislost zkontrolujeme.
- Jednotlivé části madla spojíme a přišroubujeme k horním úchytkám na sloupcích. A můžeme stříhat pásku a otevřít šampus na oslavu nového spojení mezi podlažími.
Italské schody českýma rukama
Princip montáže schodiště, tedy stavebního prvku jehož pomocí překonáváme určitý výškový rozdíl, je podobný, ať už se rozhodneme pro segmentové („účko“ nebo ve tvaru „L“) či prostorově úspornější točité schody. V našem případě jsme smontovali schodiště Arke. Jsou z bukového dřeva a kvalitní oceli. Madlo designového zábradlí je z dokonale ohebného plastu imitujícího texturu dřeva. Skládačka je od italské firmy Fontanot – a to jsou na schody specialisté kteří své schody prodávají do celého světa. Zvolený typ jsme vybírali ze šesti variant. Parametry si každý zvolí podle rozměru stavebního otvoru a výšky mezi podlahami, které chce spojit. A pak už zbývá jen krabici rozbalit a vzít do ruky šroubovák…