Úloha vstupních schodů do domu není jen v estetickém vnímání, ale především v tom, že se po nich pohodlně a bezpečně dostaneme domů. Schody do domu totiž patří zejména za deště nebo mrazu k rizikové oblasti, vždyť statisticky je uklouznutí na mokré dlažbě jednou z nejčastějších příčin zlomenin a dalších úrazů. Na to musíme myslet již při plánování domu a vybrat odpovídající materiál.
Povrch, na němž nehrozí uklouznutí a zranění pádem, vylučuje vidinu nádherného leštěného kamene: k použití na venkovní schody musí být totiž opatřen protiskluzovou úpravou.
Materiál na venkovní schodiště
Venkovní schodiště budujeme zásadně z materiálů, které odolají povětrnostním podmínkám, a upravíme je tak, abychom je mohli snadno udržovat, odstraňovat nečistoty, námrazu či sníh. Z tradičních materiálů se nejčastěji používá přírodní kámen, který vyniká velkou trvanlivostí, odolností proti povětrnostním změnám a především přirozenou krásou. V současnosti je nabídky struktur a barev přírodního kamene opravdu bohatá. Keramika, beton a umělý kámen ve venkovním použití přírodní kámen dlouho nahrazovaly, a to pro výhodnější cenu, větší barevnou škálu i snadnější manipulace. Keramická dlažba musí mít mrazuvzdornou úpravu, u betonových schodů můžeme řádným zhutněním betonové směsi a tzv. pemrlováním (nahrazuje pískování a broušení) dosáhnout minimální poréznosti struktury, pevnosti i pěkného vzhledu povrchu. Zajímavá je i cihelná dlažba, která v kombinaci se zděnými zídkami nebo lavicemi podtrhuje uprostřed zeleně a květů romantickou atmosféru. Cihly k venkovnímu použití mají odolnější povrchovou úpravu než běžná stavební cihla.
Zásady stavby venkovního schodiště
Venkovní schody by měly být pohodlné, nízké, široké a pohledné. V exteriéru většinou nemusíme mimořádně šetřit místem, a schody proto můžeme naplánovat jako součást cestiček, zídek a dalších prvků, které dotváří charakter vstup do domu, ať již vede zahradou nebo dvorkem.
- Schodiště řádně založíme – dodržíme zámrznou hloubku a vrstvy nevhodné zeminy nahradíme nenamrzavou zeminou. Věnujeme se i jednotlivým detailům schodiště tak, abychom zamezili podmáčení základové spáry a zvýšené vlhkosti jednotlivých prvků a částí schodiště. Správným sklonem zajistíme, aby voda ze schodů odtékala a nezůstávala na jednotlivých stupních ani u základů schodiště stát. Schod pevně zasadíme do betonu tak, aby zároveň umožňoval odtok dešťové vody po levé i pravé straně.
- Výška stupňů – měla by být asi 15 centimetrů a šířka nejméně 38 centimetrů. Na rozdíl od vnitřku budov širší schodiště exteriéru neuškodí, naopak získá na atraktivnosti, zejména když je doplníme rostlinami v přenosných nádobách,
- Nášlapné plochy – jsou-li příliš hladké či málo pevné, mohou být nebezpečné. Kámen a dřevo se při mrazu a dešti stávají velmi kluzké. Proto jejich povrch před usazením do schodiště upravujeme proti skluzu.
- Volbu materiálu pro stavbu schodů do značné míry určuje jejich tvar, bezprostřední okolí i blízké stavby. Působivé jsou schody vystavěné ze stejného nebo podobného materiálu. O rozměrech schodiště naopak zase často rozhoduje použitý materiál.
Schody z lícových cihel
Podkladem může být beton litý do bednění, snadnější je však práce s hotovými stavebními prvky. Použít můžeme betonové desky, z nichž svislé nesou desky stupňů. A proto je v podkladu řádně upevníme a zapustíme s výškovým dostupem asi 12 cm a ve vzdálenosti 55 cm. Prvky spojujeme cementovou směsí, při práci postupujeme vždy odzdola. Stupně vyrovnáme podle vodováhy, dodržíme vodorovný směr stupňů i jejich mírný sklon směrem dopředu (aby dešťová voda odtékala). Na stupně položíme lícové cihly, a to s použitím plastové spárové mřížky nebo rozpěrové lišty, která nám zajistí stejnoměrnost spár. Spárovací hmotu opakovaně zatlačíme do spár a vyhladíme šikmými tahy pryžovou stěrkou. Poslední zbytky nečistot odstraníme vlhkou houbou.