Když zjistíme, že kolem netěsnících oken táhne a rámy se rozestupují, bývá ohledně času na opravu už zpravidla za pět minut dvanáct. Netěsnícími okny protahuje a záclony malebně povlávají, zatímco kmotra Meluzína se nám posmívá, jaký za topnou sezonu zbytečně vydáme majlant. Už jen z toho pomyšlení nám také úsměv zmrzne. Proto si pořídíme nové okno ve starém bytě.
Řeč bude o oknech v panelácích nebo v individuálně postavených domech, kde byla dřevěná okna tohoto typu použita. Pokud jsme se nastěhovali do netěsnícího dědictví, starší byt koupili či směnili, přijdeme na problém s netěsnícími okny zpravidla hned. Pokud ovšem v něm žijeme dlouho, chátrání bytu nám zvolna splývá s naším vlastním stárnutím tak dlouho, dokud nás věčně odkládané opravy nedostihnou. Pak se budeme muset rozhodnout: Jde to ještě opravit? Bude stačit vyměnit poškozenou část okenního rámu? Nebo je třeba se pochlapit a vyměnit okno celé?
Oprava poškozeného okna
Abychom si udělali jasno, musíme zjistit skutečný stav a důvod poškození. Ovšem rozsah problému na starých dřevěných oknech, kromě očividné nefunkčnosti okna, pod barvou těžko zjistíme. Odstraníme proto část barvy nebo kousek od poškozeného místa odvrtáme sondu. Ta nám ukáže, jak hluboko poškození sahá. Sondu později vytmelíme. Protože starý dřevěný rám přiléhá přímo ke zdi, může při nedostatečné povrchové úpravě do něj zdí dlouhodobě prosakovat vlhkost a ta ve dřevu udělá své. Menší oprava na rovné části dřeva se jmenuje „protézování“, a jak je z názvu patrno, poškozený kus při něm nahradíme novým materiálem. Ovšem vady v rohových částech jsou prakticky neopravitelné.
Když už oprava není možná
Většina původních dřevěných oken použitých v panelových domech měla od samého počátku špatné izolační vlastnosti a nízkou životnost. Perspektivně je lepší než repasování stávajících oken jejich výměna. Z dlouhodobého pohledu se nám v podobě ušetřeného tepla investice vrátí. Řešení dostupné a už s vychytanými mouchami nabízejí plastová okna. Podle typů panelových bytů a jejich oken se vyrábějí rozměrově přesné kopie, kterými můžeme dosluhující dřevěné okna a rámy nahradit.
Co mluví pro plastová okna
První plastová okna moc nadšení nevyvolávala. Trochu jsme si zvykli my, ale hlavně okna vyrostla z dětských nemocí. Mají dlouhou a bezúdržbovou životnost, ale jsou i relativně laciná. Možnost stranově i výškově seřídit okenní křídla v pantech také není k zahození. Kování je vícebodové a díky komorovému profilu tyto rámy výborně izolují teplo i hluk. Pokud jsme zruční a troufneme si, demontáž starého okna a usazení nového zvládneme sami. (U nejznámějších plastových oken ovšem v takovém případě ze strany dodavatele, který tuto práci zajišťuje zpravidla sám nebo prostřednictvím montážní firmy, asi přijdeme o záruku.) Nejběžnější a také nejlevnější jsou rámy bílé, ovšem na výběr je barevná škála pastelových odstínů až po imitaci dřeva. Bílá je ovšem nejpraktičtější co se týká údržby a také nebere bytu světlo. Oproti původním typům plastových oken nechybí u těch současných mikroventilace, díky které je v bytě na minimum snížené nebezpečí kondenzace vlhkosti a vzniku plísní.
Montáž nového okna a parapet
Pokud měníme typově stejná okna, jediným rozdílem mezi novým plastovým oknem a starým demontovaným je o něco silnější rám. Montáž je rychlá, hrubé uchycení okna trvá přibližně hodinu. Po vytvrdnutí pěny ho přelištujeme a okolí okna dočistíme a doštukujeme. Zapomenout bychom neměli na okapničky a vnitřní a venkovní parapet – venkovní zamezuje zatékání, podfukování a odvádí déšť, vnitřní slouží jako odkládací plocha. Vyrábějí se v několika hloubkách z plastu, hliníku nebo laminované vodovzdorné dřevotřísky, oblíbený je také umělý kámen nebo mramor. Protože se prodávají v metráži, zkrátíme je podle potřeby a boky opatříme narážecími profily nebo nažehlovací páskou.
Jak na to
- Nejprve odstraníme parapet. Sejmeme krycí lišty pouze přitlučené malými hřebíčky. Páčidlem parapet vyvikláme.
- Odstraníme těsnění po obvodu oken a také kovové pružící patky, jimiž je rám okna přichycen. U rozměrnějších oken je lépe pracovat ve dvou.
- Okenní otvor důkladně zbavíme nečistot.
- Vložíme rám plastového okna. Ten je ke zdivu či panelu v několika bodech přichycen kovovými úchytkami a šrouby. Srovnáme ho podle vodováhy, a pokud je to potřeba, podložíme ho klínky.
- Obvodovou spáru nahoře a z boků vyplníme montážní pěnou.
- Ještě před jejím úplným zatvrdnutí nasadíme okenní křídla. Jinak by síla pěny mohla rámy lehce prohnout a okno by šlo špatně zavírat.
- Druhý den přebytky montážní pěny odstraníme kobercovým řezákem.
- Pod spodní stranu okna připevníme nový parapet. Položíme ho do montážní pěny a zatlačíme pod okenní rám. Zvyšující se objem pěny parapet pevně přichytí k podkladu i k rámu okna.