Dřevěné palubky nebo parkety jsou i přes veškerou naší péči po deseti i více letech poškrábané a omšelé. Naštěstí se dají snadno zrenovovat. Nejdůležitější je správné broušení dřevěných podlah. Teprve poté následuje povrchová úprava. Nestačí dřevěné podlahy zbrousit jen lokálně, chceme-li dosáhnout dokonalého vzhledu parket, musíme vybrousit celou podlahu a nanovo nanést vosk, olej nebo lak.
Abychom se zbavili všech poškození, které se na podlaze v průběhu času nadělaly, volíme správné broušení dřevěných podlah – tři stupně broušení:
- Hrubé broušení, jehož cílem je odstranění nečistot, starého laku a různé stopy na dřevu. Začínáme pracovat s brusným papírem se zrnitostí 36 anebo 40. V případě velmi nerovného povrchu použijeme brusný papír o zrnitosti 24.
- Střední broušení: Hrubý brusný papír vyměníme za jemnější o zrnitosti 50 až 80, s nímž odstraníme stopy hrubého broušení.
- Jemné broušení: Na konečné jemné broušení použijeme brusný papír o zrnitosti 120.
Pozor na nekvalitní brusný papír
Rýhy, které po obroušení přehlédneme, vystoupí na povrchu dřeva bohužel až po nanesení laku. Mohou vzniknout také v důsledku použití špatného brusného materiálu se zrnem, které se lehce vylupuje. I když podlahu důkladně vysajeme po každém stupni broušení, nemusí se podařit všechna uvolněná zrna odstranit, některá z nich zůstanou v trhlinách podlahy, při dalším broušení přilnou k brusnému pásu brusky a nadělají rýhy. Ostrá zrna z brusného materiálu mohou vypadnout z povrchu nekvalitního brusiva, proto bychom měli používat kvalitní brusné materiály, jejich lepidla drží zrna na podkladu, a tím minimalizují riziko tvorby rýh.
Jak vzniká zvlnění
- Také zvlnění se stává viditelné až po nanesení laku. Vzniká z těchto příčin:
- části podlahy se ohýbají nahoru a dolů při pohybu těžké brusky po podlaze;
- brusný materiál není dobře napínaný na obvodu brusného válce pásové nebo válcové brusky;
- válec je špatně vyvážený;
- vibrace vnitřních částí brusky;
- papír není správně upnutý okolo válce a mírně odstává;
- prohnutý záhyb na pásu odírá podlahu. Záhybu na pásu se dá vyhnout tím, že použijeme bezešvý pás upevněný okolo válce.
Změna barev dřeva
Dřevo má svou přirozenou barvu, která se po nanesení laku nebo oleje změní. Způsob, jakým brousíme, ovlivňuje i konečný odstín podlahy. Silnější brusný materiál povrch dřeva zdrsní a lak nebo olej pak proniknou do dřeva hlouběji než při použití jemného brusného materiálu, a barva má tam tmavší odstín. Proto je důležité, abychom používali na celé broušení materiál stejné zrnitosti.
Drsnost způsobená výrazným zdvihnutí vláken
Když správně brousíme a používáme pro konečné broušení zrnitost 120 nebo i jemnější, obvykle nedojde k žádným problémům. Při použití hrubších brusných materiálů však může dojít po nalakování ke zdvihnutí dřevních vláken. K tomu může dojít i v případě použití nadměrného množství laku. Vlákna se mohou zdvihnout také v případě, že první vrstvu nenecháme dostatečně proschnout. Některé dřeviny podléhají zdvihání vláken více než jiné druhy. Problematická je zejména borovice.
Stopy po mezibroušení
Nejčastější příčinou tohoto druhu škrábanců je, že se parkety začnou brousit příliš brzy, kdy předchozí vrstva nestihla ještě pořádně proschnout. Většina tekutiny je sice již odpařená, ale odpařují se ještě stále síťovací látky. Pokud začneme brousit v tomto stadiu, hrozí, že lak přilne na brusný materiál a poškrábe povrch. Jednoduchou možností, jak zjistit, zda je už lak dostatečně suchý na broušení, je dotknout se ho hřbetem ruky. Pokud cítíme, že je povrch studený, znamená to, že sušení ještě stále probíhá a musíme ještě chvíli počkat. Proces sušení můžeme urychlit cirkulací vzduchu.
Černé tečky
Černé tečky způsobují drobné kovové částice anebo vypadnutá zrna z brusného materiálu, které reagují s lakem. Proto je velmi důležité po broušení podlahu důkladně vysát. Tečky jsou ve skutečnosti větší než vypadlá zrna a jsou téměř černé bez ohledu na to, jakou měly původní barvu v brusném materiálu. Lak reaguje s kovem přítomným v brusivu a vytváří tmavou substanci, která vzápětí mění barvu dřeva v okolí zrna.