Střechy zahradních přístřešků, jako jsou altány, domky na nářadí, domky pro děti, kůlny, příbytky pro zvířata apod. bývají zpravidla pokryté lepenkou neboli asfaltovými pásy. Jde o řešení poměrně levné, ale takovou střechu musíme pravidelně ošetřovat a po čase ji zcela vyměnit. Oprava lepenkové střechy ani údržba okapů na zahradních stavbách není tak složitá, abychom ji nezvládli vlastníma rukama.
Většina dřevěných zahradních přístřešků má střechu tvořenou z dřevěných prken, která jsou pokrytá lepenkou (asfaltovými pásy). Ta má různou tloušťku a kvalitu, od níž se odvíjí i trvanlivost takové střechy. Slabá a nekvalitní lepenka, o kterou nepečujeme, ochrání střechu tak nanejvýš tři roky, silná a kvalitní osm. Pokud ji pravidelně ošetřujeme, bude to významně déle. Ale i pak nastává oprava lepenkové střechy.
Opravy lepenkové střechy
Problémem lepenky je, že se časem stává porézní a přestává být vodotěsná. Další příčinou je díra v lepence, která vzniká vždy záhadně – nikdo neví, jak. Při pravidelném ošetření lepenkové střechy živičným nátěrem k poréznosti nedochází. Každé tři roky lepenku natřeme tekutou hydroizolací, známou i pod názvem tekutá lepenka, anebo hydrofobní izolací – více ZDE. Den, kdy tuto práci provedeme, by nemělo pršet a teplota ovzduší i podkladu by měla být vyšší než +5 °C. Než střechu natřeme, musíme lepenkovou střechu vyčistit a opravit případné trhliny a díry. To uděláme tak, že uřízneme kus lepenky, vložíme ho povrch natřený mastixem a upevníme pozinkovanými hřebíky. Vodou a kartáčem odstraníme mechy a jiné nečistoty. Při práci, jakou je oprava lepenkové střechy dáváme pozor, abychom lepenku nepoškodili. Hodinu po dokončení práce za optimální teploty už může klidně pršet, jinak nátěr důkladně zaschne na 1-2 dny.
Výměna celé lepenky
Přes veškerou naši péči dojde jednoho dne k tomu, že lepenku na celé střeše budeme muset vyměnit. Práci při běžné zručnosti zvládneme vlastníma rukama. Asfaltové pásy koupíme raději těžší a kvalitní. Na přístřešek standardní velikosti nám bude stačit pás lepenky asi 10 m dlouhý. Role mívají rozměry 1×10 m nebo 0,5×5 m. Nemusíme mít střechu nutně černou, prodává se i v různých barevných odstínech, např. písková, zelená, červená, modrá… Také si můžeme vybrat mezi hladkou nebo s různě hrubým posypem, zpevněnou skelnými vlákny nebo polyesterovým rounem apod.
Pracovní postup pokládky lepenky
- K pokládce vybereme teplý den a lepenku necháme zahřát na sluníčku, protože studená by mohla popraskat. Odstraníme starou lepenku a vytáhneme hřebíky, které ji připevňovaly.
- Uřízneme první pás s přidáním za zahnutí přes okraj na každé straně asi 4 cm. Pás položíme na spodní část střechy. Přibijeme ho pozinkovanými hřebíky se širokou hlavou, dlouhými 1,5 cm, a to po 15 cm od sebe. Následně přibijeme hřebíky ve vzdálenosti 5 cm zahnuté okraje pásu dole a po stranách.
- Lepenku v rozích úhledně složíme na obou stranách střechy.
- Druhý pás položíme nad první, druhý a případně i další pásy by měly ty předchozí přesahovat o 10-15 cm. Přibíjíme je nahoře stejně jako první pás.
- Spodní překlad natřeme lepidlem na střešní lepenku a konce pásu přibijeme zahnuté dolů.
- S pokládáním pásů pokračujeme, až nezůstane více než 8 cm nepokrytého dřeva od hřebene na obou stranách střechy.
- Nyní uřízneme 30 cm široký krycí pás lepenky, ohneme ho přes hřeben a přilepíme.
- Přitlučeme pás ve vzdálenosti po 5 cm, přesahující konce lepenky zahneme přes oba konce hřebene a přibijeme je.
Oprava žlabu
Máme-li na zahradním přístřešku prověšený okap neboli žlab, zkusíme to nejprve napravit tak, že mezi žlab a hák vsuneme malý dřevěný klín. Pokud to nepomůže, připevníme nový hák v blízkosti vadného háku. Děravý žlab utěsníme klempířským tmelem nebo tekutým asfaltem. Začne-li žlab rezivět, očistíme ho brusným papírem a odrezovačem a natřeme ho barvou na okapy.