Poté, co jsme fasádu domku připravili – postup je v předchozím článku – přejdeme ke krokům, které vedou přímo k zateplení fasády. Izolační desky se nejen lepí, ale navíc připevňují talířovými hmoždinkami. Ty se zatmelí a pak přijde na řadu armovací síťka, na ni fasádní omítka a nakonec fasádní barva. Domek bude jako nový a náklady se nám vrátí v podobě úspor za vytápění.
Průřez zateplenou obvodovou stěnou:
- zdivo
- zateplovací desky (polystyrén nebo minerální vlna)
- zatloukací talířovité příchytky neboli hmoždinky
- armovací tkanina
- fasádní omítka
- soklové kolejničky
Připevnění izolačních desek příchytkami
Kromě lepení se desky ještě mechanicky připevňují k fasádě příchytkami. To ještě jednou zvyšuje spojení mezi izolačními deskami a zdivem. Podle schématu se deskami vyvrtají otvory do zdi a do nich se zastrčí zatloukací talířovité příchytky. Několika údery kladiva je připevníme do vyvrtaného otvoru. Nic se nemusí šroubovat. Důležité je, aby talíře příchytek byly zamáčknuty do desky pevně bez pohybu a tak daleko, aby byly v rovině s povrchem a nejlépe zapuštěny asi 2 až 3 mm pod povrch izolantu. Pokud by talíře vyčnívaly nad deskami, byla by později v těchto místech omítka příliš slabá a naopak, budou-li moc hluboko, bude omítka příliš silná a po dešti budou dlouho vysychat. Těžší systémy o plošné hmotnosti nad 10 kg/m2 (nejvýše 25 kg/m2) se kotví hmoždinkami přes výztužnou vrstvu tvořenou armovací tkaninou a výztužnou stěrkou. Množství hmoždinek a jejich rozmístění vyplývá z projektové dokumentace – minimální počet je 6 ks/m2, na nárožích objektu je vyšší. Při osazování hmoždinek (talířů) nesmí dojít k poškození izolantu.
Pracovní postup
- Izolační desky dodatečně připevníme zatloukacími příchytkami. 8mm vrtákem vyhloubíme otvory, do nich nasadíme příchytky. Dáváme je jak do rohů desek, tak i do středu.
- Kladivem příchytku zatlučeme, až talíř pevně sedí na desce. Rovinu rovnoměrnosti příchytek kontrolujeme vodováhou. Takto připravíme celou plochu, příchytkami nešetříme.
- Příchytky se umisťují podle daného schématu. Když se používají silnější izolační desky, je doporučeno doprostřed desky připevnit dvě příchytky.
Zesílení vnějších rohů
Všechny vnější rohy izolačních desek z polystyrénu musí být zvláště dobře chráněny proti mechanickým vlivům. V těchto místech lepíme speciální rohové úhelníky z hliníku, které mají pruh sítě. Ztužujícími rohovými lištami osadíme rohy špalet, okenní otvory a veškeré klempířské výrobky s dostatečným přesahem přes izolaci včetně jejich ukončení či napojení na zateplovací systém. To vše proto, aby nedocházelo k zatékání vody do zateplené fasády a následně k jejímu znehodnocení. Lepíme je stěrkovacím lepidlem, kterým jsme přilepili desky ke stěně.
Pracovní postup
- Po připevnění desek příchytkami nanášíme lepicí stěrku. Začínáme u rohu domu. Nanesené lepidlo roztáhneme ozubenou stěrkou (ozubené 8 mm).
- Tato práce slouží k fixaci rohového úhelníku. Do čerstvě roztaženého lepidla zamáčkneme rohový úhelník z hliníku a vyrovnávacím profilem s vodováhou svisle vyrovnáme.
Armovací síť pro plochy
Po vyztužení rohů přijde na řadu vyztužení celé plochy neboli armovací stěrkování. To je proces, při kterém se nanáší tmel na izolaci a zároveň se armuje vkládáním výztužné síťoviny. Naneseme stěrkovací lepidlo, roztáhneme ho ozubenou stěrkou a odshora dolů do něj pokládáme pruhy armovací sítě. Síť zatlačujeme do čerstvého lepidla hladítkem. Pruhy překrýváme 10 cm přes sebe, přitom nesmí být narušena rovinnost v místě překrytí síťoviny. Vždy musíme dodržet minimální zakrytí výztužné tkaniny rovnoměrnou, nejméně 1 mm silnou vrstvou stěrkového tmele. Celková tloušťka armovací vrstvy je obvykle 2 až 6 mm. U tepelného izolantu z minerálních vláken je celková tloušťka obvykle 3 až 6 mm. Výztužná tkanina musí být uložena v polovině až dvou třetinách tloušťky výztužné vrstvy, blíže k vnějšímu líci. Pozor – výztužná síťovina se nesmí pokládat předem na povrch izolačních desek a následně překrýt stěrkovým tmelem! Necháme proschnout a natřeme základ pro minerální omítky. Po vytvrzení tvoří dokonale pevný ochranný obal zateplené fasády.
Pracovní postup
- První pruh sítě je již po stranách úhelníku, zatlačili jsme ji do lepidla. Síť by ale neměla celá zmizet pod lepidlem, její struktura by měla být na povrchu rozpoznatelná.
- I v místě oken a dveří použijeme úhelníky a síť. Také zde lepidlo roztáhneme ozubenou stěrkou a nasadíme a vyrovnáme rohový úhelník. Síť vystřihneme přesně pro špaletu a překlad.
- Použitá síť chrání místo kolem oken a dveří před trhlinkami z nárazů a z kolísání teplot. Hladítkem natáhneme na celou plochu vrstvu lepidla v síle asi 4 mm.
- Lepidlo roztáhneme ozubenou stěrkou a do něj připevníme armovací síť. Začínáme vždy od shora dolů. Potom povrch sítě zakryjeme do roviny lepidlem. Spoje překrýváme o 10 cm.
- Síť nesmí prosvítat. Místa kolem oken dodatečně zesílíme – celý postup zopakujeme – úhlopříčně ke každému rohu vložíme pruh armovací sítě o velikosti asi 50 x 30 cm.
- Po dostatečném proschnutí (na 14 mm nanesené vrstvy počítáme 1 den) naneseme malířským válečkem na celou plochu základní nátěr pro minerální omítky.
Šlechtěná omítka chrání zateplení
Na omítnutí zatepleného domu záleží jak životnost zateplení, tak vzhled fasády a objektu jako celku. Před omítáním podkladní stěrkovou vrstvu případně zbrousíme a napustíme penetračním nátěrem, aby došlo k optimální úpravě této vrstvy (stejnoměrné savosti povrchu), neboť bude v budoucnu namáhaná objemovými změnami izolantu a toto tahové napětí bude přenášet do povrchové úpravy – omítky. Použili jsme minerální šlechtěnou omítku, která se míchá pouze s vodou. Takzvaná zatřená omítka se nanáší čerstvá do čerstvé. Práci nesmíme přerušit, aby nedošlo k viditelným přechodům. Omítku hladítkem rovnoměrně stahujeme na velikost zrna. Potom plochu stočíme pěnovým hladítkem, takže vznikne jemná struktura. Šlechtěnou omítku můžeme v případě potřeby jednou přetřít barvou.
Pracovní postup
- Bílou zatřenou omítku jsme míchacím nástavcem na vrtačku promíchali v čisté nádobě s vodou. Hladítkem ji rovnoměrně silně nanesli na stěny a stáhli na sílu zrna.
- Jemnou strukturu uděláme pěnovým hladítkem. Na hrubší omítku použijeme plastové hladítko. Takto vytvoříme strukturu na celé ploše a rovnoměrný povrch termofasády.