Tmely se používají pro vyplňování různých spár a trhlin ve stěnách a stropech, rohových spár v sádrokartonu, prasklin zdiva, omítek, betonu, pro tmelení dřeva či kamene a pro hermetické spojování skla a kovů. Dodávají se v plastových kartuších, které jsou si podobné, ale žádný z tmelů není natolik univerzální, abychom ho mohli použít zároveň na stěny i na dřevo a sklo. Mezi tmely jsou akrylátové tmely výjimečné tím, že je možné je pro vytvrzení brousit a natírat.
Kartuše s tmely vytlačujeme aplikační pistolí přímo na určené místo. Objem kartuše bývá 310 ml. Zúžené hrdlo kartuše má konický tvar, díky kterému upravujeme sílu pramene vytlačovaného tmelu tak, aby odpovídala šíři vyplňované spáry. Ostrým řezákem odstraníme vrchol hrdla v místě (1 – 3 cm), které odpovídá požadovanému průměru. Hrdla jsou typizovaná a prodávají se i samostatně jako náhradní díly.
Vlastnosti akrylátových tmelů
Akrylové tmely jsou většinou jednosložkové vodou ředitelné materiály na bázi akrylátové disperze. Z tmelů patří akrylátové k těm levnějším, ale zároveň mají poněkud odlišné vlastnosti. Například nejsou tak pružné, nemají pevnost a rozhodně nemají lepivou schopnost, tudíž je nelze používat místo lepidla. Zato dobře přilnou k betonu, omítce i dřevu, v podstatě ke všem běžným stavebním materiálům, a proto se používají zejména pro těsnění stavebních dílů vystavených menším tlakům a zatížení. To znamená, že jimi utěsníme spáry mezi sádrokartonovými deskami, trhliny ve zdivu, omítkách i betonu, okenní rámy a podobně. Akrylátové tmely můžeme zbrousit dohladka a přetřít běžným nátěr. Neblednou, neboť jsou stálobarevné. Během vysychání jsou zcela bez zápachu. Doba tvárnosti a zpracovatelnosti akrylátových tmelů je v závislosti na šířce spáry, vrstvy tmelu a teploty pracovní místnosti přibližně 10 – 20 minut. Podle typu a pokynu výrobce si můžeme vybrat akrytátový tmel pro interiér nebo exteriér.
Barevné tmely
Nejčastěji jsou akrylátové tmely v barvě bílé, vyrábějí i v barevných odstínech – ty se nejvíce používají spárování a tmelení dřevěných podlah nebo plovoucích podlah na bázi dřeva. Můžeme tak zakoupit například pro dubovou podlahu tmel v odstínu dubu apod. Bílé tmely jsou stavební a jejich předností je, že je po vytvrdnutí povrchově upravujeme například barvou shodou se stěnou.
Příklady využití akrylátového tmelu:
– Dokončovací práce okolo oken a dveří – zaplnění spár.
– Srovnání stěnové nerovnosti při pokládání podlahových lišt, zárubní, okenních rámů aj.
– vyspravení povrchu stěn, například otvor po hřebíku, hmoždince, nebo drobné praskliny. Je-li spára větší, naneseme tmel ve dvou vrstvách, druhou vrstvu až poté, co první vrstva zatvrdne. Příliš velká vrstva, kterou bychom vyplnili širší nebo hlubší spáru najednou, by se snadno mohla propadnout.
Protipožární tmely
Na bázi akrylátové disperze je i protipožární tmel. V případě požáru, tedy při teplotách nad cca 200 °C, se napěňují (vznikne pěna), která ochrání těsněné materiály před žárem. Jsou určené k protipožárnímu utěsňování kabelů, plastových a kovových trubek, stavebních spár a dutin. Po vytvrzení natíráme libovolnými barvami.