Staří cihláři, kteří své výrobky formovali rukama, by nepochybně zírali, jak neuvěřitelně se to, co vychází z linek moderních závodů, od času jejich dřiny změnilo. A to nejen na pohled – vlastnosti nových cihel i způsob stavění z nich je opravdu tolik, tolik jiný, že rozhodně stojí za pár slov.
Začneme od toho, že i důvěrně známý cihlářský materiál u některých výrobků doznal změny. Hlavně je však pryč doba, kdy – řečeno s jistou nadsázkou – centimetr nebyl žádná míra. Počítalo se s tím, že kde ujede ruka cihláři, prostě přidá a nebo ubere zedník maltu. Lidé neměli tušení o proradnostech nějakých tepelných mostů, jimiž může ze zdí unikat energie, kterou vložili do topení. Problémem s únikem tepla představovaly nanejvýš díry ve zdi. Ztráty, které nikdo neviděl, nikoho také nebolely.
Dobře „slepená“ zeď
Dnešní drahota ukazuje, že všechno je jinak a mimoděk z nás dělá hospodáře. Čehož si jsou naštěstí též vědomi výrobci. Materiál, který by v tomto ohledu šel proti trendu úspor, by totiž zákazníci nekoupili. Proto i moderní cihly vypadají jinak, než dřív. Především však mají jiné vlastnosti a jinak se s nimi pracuje. Můžeme si to ukázat na cihlách Porotherm Profi nebo podobných na stejném základě. Takové cihelné bloky jsou zabroušeny na milimetr přesně na výšku 249 mm, takže na jejich ložnou plochu stačí nanést doslova jen milimetrovou vrstvu pojiva. A protože tenkovrstvou maltu nanášíme speciálním válečkem, už to tak vypadá že, že fanku a zednickou lžíci za čas najdeme tak leda v muzeu.
Nastřelená zeď
Nebo pojivo aplikujeme pistolí, to pokud se rozhodneme pro technologii Porotherm Profi Dryfix. Při ní se cihly spojují speciální pěnou. Dá se tohle ještě vůbec nazvat zděním? Fakt je, že díky této technologii je částečně zpochybněn i termín stavební sezona, protože s ní lze stavět i v zimě, pokud mráz nepřekročí -5 °C.
Staví se rychle
V době, která ctí heslo, že čas jsou peníze, je i úspora času při stavbě domu terno. S broušenými cihlami jde práce dobře od ruky a tak lze díky nízké pracnosti zvládnout hrubou stavbu rodinného na hotové základové desce do týdne. Dobrá zpráva je, že vysoká přesnost stavby z broušených cihel, široké množství doplňků a jednoduchá technologie zdění umožňují, aby stavbu na technicky profesionální úrovni zvládli i stavebníci svépomocí.
Potřebujete přesto radu?
Pokud by ale i tak ti, kdo se chtějí do stavby pustit sami, potřebovali pomoc, mohou využít servisu stavebních techniků, který firmy dbalé svého dobrého jména poskytují. Tak například při samotném zakládání stavby přijede z Wienerbergeru na stavbu specializovaný technik, pomůže s ním a vysvětlí, jak by měl další postup zdicích prací vypadat. Samozřejmě – na počátku musí být rozhodnutí, z čeho vlastně budeme stavět. Rozumy přitom nemusíme shánět v hospodě nebo po známých či se probírat stohy složitých odborných textů. Podklady pro správnou volbu můžeme udělat po internetu z tepla domova s notebookem na klíně.
Jak se s takovými programy pracuje
Abychom mohli udělat rozumnou finanční rozvahu chystané hrubé stavby, měli bychom znát náklady na vnější zdivo a také co nás bude stát zedník, tedy práce. Například program Porometr nabídne, pokud si vyberete typový dům z katalogu, zcela přesné údaje, pokud podle parametrů vlastního projektu zadají buď obecnou variantu bungalov, nebo variantu podkrovní rodinný dům. Podle projektové dokumentace zvolíte plochu fasády bez oken a dveří, a za kolik jste ochotni ocenit hodinovou práci zedníka. Program výsledky podle typu domů i použitého zdiva spočítá a zobrazí i přehledný graf s celkovou částkou i dílčími výdaji.
Kdy další zateplení není nezbytné
Chytré měřítko zjistí, kolik v jakém domě zbůhdarma protopíme, protože marná práce – nějaká část tepla nám uteče prakticky vždycky. Její množství ovšem záleží na typu domu a hlavně použitém druhu zdiva. K výpočtu nákladů na vytápění zadáme stejné informace jako u kalkulačky. Získáme přehled hodnot všech dostupných cihel vhodných pro vnější zdi. Snadno si uděláme představu o energetické náročnosti plánovaného domu. A o tom, které cihelné bloky už mají takové hodnoty, že by další zateplování představovalo zbytečně vyhozené peníze.