Ve starších stavbách a na chalupách nás může nepříjemně překvapit tichý spolubydlící, který náš dům postupně požírá. Je jím nejnebezpečnější dřevokazná houba dřevomorka domácí . Protože intenzivně rozkládá celulózu, napadá její mycelium nejen dřevo, ale také textil, papír a materiály, které celulózu obsahují. Postupně je naprosto zničí. Ve vlhkém prostředí bez pohybu vzduchu se houba velmi rychle šíří. Dřevokazné houby a jak na ně?
Dřevomorka domácí (Serpula lacrymans) prostupuje prahy, zárubněmi dveří, dřevěnými stropy i krovy, přičemž její podhoubí dokáže prorůst i silnou zdí. Její plodnice jsou zpočátku bílé vatovité bochánky, později připomínající zprohýbaným koláčům, zprvu oranžově hnědé a v zralosti pokryté množstvím rezavých výtrusů. Jako prach je snadno rozneseme na botách – nejen po domě, ale třeba i k sousedům.
Kde se vzala
Mohl ji přivát vítr, přinést soused (jak ty mně, tak já tobě), ale zdrojem mohlo být i palivové dřevo ve sklepě nebo v dřevníku, odkud už podhoubí proroste dál do objektu. Napadené dřevo zpočátku slabě zhnědne a začne se vláknitě rozkládat. V další etapě ještě víc tmavne a rozpadá se kostkovitě na odštěpky s hladkými a lesklými hranami. Často se rozroste v záhlaví stropních trámů. Ovšem zničit může i podlahy, dřevěná obložení stěn a dokonce i nábytek, knihy, obrazy a koberce.
Je to ona?
Pokud v domě nebo na chatě či chalupě objevíte třeba bílé vatovité útvary u prahu dveří nebo na trámech krovu, zjistěte nejdřív, o jakou houbu jde. Průzkum provedou odborné laboratoře, ale poradí vám i v mykologických poradnách, jen jim musíte vzorek napadeného dřeva přinést. Pokud se vaše podezření potvrdí (nemusí jít hned o dřevomorku), navrhnou vám postup sanace. Může ale jít i o bílé výkvěty anorganických solí na dřevě. Přesné určení škůdce je nezbytné.
Způsob sanace
Pokud opravdu šlo o dřevomorku, nejdřív ze všeho zlikvidujete plodnice, viditelné podhoubí a potom napadené dřevo. Odstraňte i veškeré narušené části dřevěné konstrukce, což není úkol snadný, protože musíte ubrat i asi sedmdesát centimetrů zdravého dřeva. Pokud jde o povrchové napadení trámu, odstraňte narušenou vrstvu mechanicky a čisté dřevo chemicky ošetřete. A v okolí napadení – třeba u dveřních zárubní, odstraňte i omítku až do zdravé a vyškrábejte i spáry mezi cihlami. Kde mycelium zdí prorostlo, vybourejte ji, místo chemicky ošetřete fungicidem a znovu vyzděte.
Stropy a krovy
Když zjistíme rozsáhlé napadení dřevěného stropu, je rozumné jej celý nahradit ocelovými I profily a keramickými hurdiskami. Když houbu najdeme i na půdě, ověříme stav střešní krytiny a okapů -především v úžlabích. U podlahy ověříme stav „polštářů“ trámků pod podlahovými prkny. Při větším rozsahu napadení je rozumnější uvažovat o totálním řešení, tedy nové podlaze z betonu. Vyměnit musíme i napadeno okna, parapety a zárubně. Nové dřevěné prvky by měly být preventivně pokud možno i hloubkově chemicky ošetřeny.
Sklepy
Ze sklepa, kde jsme dřevomorku zjistili, raději veškeré dřevěné prvky odstraníme a napadené dřevo spálíme mimo objekt. Dřív se doporučovalo napadené zdivo opálit. Víme ovšem, že proud teplého vzduchu spory i drobné úlomky podhoubí roznese do okolí.
Pomáhá chemie
Boj z houbou je obtížný, ale vítězný. Vhodných chemických prostředků (fungicidů) je na trhu dost, z tuzemských připomeňme BORONIT nebo BOCHEMIT. Další údržbu zaměříme tak, aby se houba již neobjevila. Pravidelně sledujeme izolace základů a stěn, zamezíme zatékání, kontrolujeme okapy, větráme a topíme, protože dřevokazy průvan nesnášejí. Biotičtí škůdci se vyvíjejí uvnitř dřeva, ovšem obyčejné postřiky se dostanou jen 1-2 mm pod povrch. Proto zasáhneme hloubkovou injektáží. Ochranný prostředek aplikujeme jehlovými koncovkami přímo do dřeva nebo do předvrtaných otvorů. Nepokoušíme se o to vlastními silami, protože je to práce pro specializovanou firmu. Do zdi navrtají otvory, kladivem do nich natlučou plastové injektory s ventilem a přípravek se pak do otvorů „napumpuje“. Injektor působí jako zpětná záklopka a pesticid z dutinky pod tlakem proniká do profilu dřeva, prasklin v něm anebo do zdiva. A pamatujte – přísné dodržování hygienických předpisů je při práci s ochrannými látkami nutností.
Dobrý den, všude se zmiňuje likvidace, ale jak? Koupili jsme dům a po vyklizení velkého prostoru dílny od haraburdí se na udusané hlíně začala rychle rozrůstat dřevomorka. Kolik cm hlíny musíme odkopat? Kam s ní, když pozemek není veliký?
Děkuji.
J.