Jedním z nejpoužívanějších spojů jsou hřebíky, které jsou pevnostně totožné s vruty. Hřebíky a jejich použití je široké. Používáme je k laťování střech, při výrobě bednění a šalování, dokonce i k připevňování do betonu, neobejdeme se bez nich při stavbě pergol, altánů, dřevěných zahradních domků ani různých dřevěných konstrukcí. Vždyť kladivem a hřebíky jde koneckonců opravit téměř všechno.
Hřebíky se prodávají nejčastěji v pevných papírových krabicích nebo v plastových obalech. Většinou mají na boku štítek s vyznačením rozměru hřebíku a váhy celého balení (0,5, 1, 2, a 5 kg). Velké hřebíky se prodávají na kusy, malé na váhu nebo jsou již napočítané v plastových krabičkách. Při kupování a používání hřebíků dodržujeme zásadu prověřenou generacemi tesařů a truhlářů: hřebík by měl být tak dlouhý, aby jednou třetinou byl v přitloukaném materiálu a dvěma třetinami v materiálu, do kterého přitloukáme. Jen tak si můžeme být jisti, že spoj bude dostatečně pevný.
Druhy hřebíků
Jsou čtyři základní druhy hřebíků – stavební, lepeňáky, kolářské a kroucené. A pak jsou další druhy, kterých stále přibývá. Například hřebíky do betonu, ozdobné čalounické hřebíčky, konvexní do europalet, zámečnické apod. Samostatnou kapitolou jsou nastřelovací hřebíky a speciální dráty do sešívaček (o nich někdy příště).
Stavební hřebíky
Stavební hřebíky jsou nejpoužívanější a prodávají se ve velikostech od 40 do 250 mm. Jsou železné, povrchově neupravené. Spojujeme jimi trámy, prkna a slouží hlavně ke stavbě jednoduchých dřevěných konstrukcí.
Kroucené hřebíky
Tento druh hřebíků – říká se jim také „paleťáky“ – se používá především na výrobu palet, nebo tam, kde jsou zvýšené nároky na pevnost a trvanlivost a životnost spoje. Sílu jejich dotažení využijeme i u spojování mokrého stavebního dříví, které se může kroutit. Vhodné jsou u velmi náročných prací, například při pokládání palubkové podlahy. Do poloviny jsou opatřeny mírným závitem, takže se do podkladu navíc ještě zašroubují a proto tak pevně drží. Vyrobeny jsou v antikorozní pozinkované úpravě.
Lepeňáky
Tyto hřebíky mají široké hlavičky, aby tenký materiál netrhaly. Vyrábějí se v ohni pozinkované nerezavějící úpravě a jsou zapotřebí všude tam, kde je nutné připevnit lepenku, fólii, igelit nebo kanadský střešní šindel.
Kolářské hřebíky
Na rozdíl od lepeňáků mají malou hlavičkou, aby byly co nejnenápadnější. Nespojují také žádné velké konstrukce. Používají se k připevňování obkladových palubek a dokončovacích podlahových a dekoračních lišt. Při zatloukání do ozdobných lišt je necháme asi 1 cm přečnívat a pak je těsně při povrchu odštípneme kleštěmi, takže jsou téměř neviditelné.
Čalounické hřebíky
Hřebíky čalounické jsou většinou menší a používají se k ozdobnému čalounění. Vyrábějí se ve velké škále velikostí hlaviček i jejich zdobnosti. Od nejjednodušších po zajímavě lisované čtvercové i kulaté hlavičky imitující tepaný kov.
Hřebíky do betonu
Jsou z pozinkované a zušlechtěné oceli a mají řezaný hrot. Používáme je k připevnění panelů, rámů, elektroinstalačního materiálu, sanitárního instalačního materiálu aj. přímo na beton, plné cihly, přírodní kámen atd.
Kluzáky
Zvláštním netypickým druhem hřebíků jsou takzvané kluzáky pod židle. Používají se všude tam kde je zapotřebí zamezit klouzání židlí nebo poškrábání povrchu podlahy. Do tvrdého dřeva nohou židlí je připevníme nejlépe tak, že si předvrtáme malým vrtákem otvor a hřebíček pak kladívkem rovně naklepneme. U měkkého dřeva nebude předvrtání zapotřebí.