Z nebe jen tak drobně a vytrvalé prší. Nebo se z mraků snáší spousta poletujících vloček. Na pohled docela bytelná zeď ale nasákne vodou a pak zmrzne. Žádný div, že se z ní pak mohou odlamovat celé kusy. Něžný sníh dokáže na betonu, kamenných podezdívkách či zděných cihlových konstrukcích také tiše vykonat dílo zkázy. Pronikající vlhkost podpoří mech a lišejníky, které podklad rozruší. Co ale s tím, lze takovým věcem vůbec zabránit? Hydrofobní nátěr impregnuje zdivo i dlažbu.
Lidé to zkoušeli dávno, venku i v interiéru. Určitě jste se s hydrofobními nátěry už setkali třeba ve stylových vinárnách či pivnicích umístěných v cihelných nebo kamenných sklepech. Zpevňují zde stěny a klenby právě tím, že zvyšují jejich vodoodpudivost. Podobně slouží na starých dlažbách. Dřív lidé používali lak nebo dokonce vodní sklo na nakládání vajec. Lak byl úplně na nic, leskl se a loupal, protože zeď nedýchala. Vodní sklo bylo sice lepší, ale také nic moc. A když někdo použil lodní lak, také nevyhrál, po něm rychle ztmavla nebo zežloutla i břidlice.
Vlhkost je prevít
Jak více nebo méně porézní materiály nasakují vodu, předávají vlhkost dál – třeba až do obytných místností. Podívejte se například pozorně na cihelného zdivo komínů, kde i přes kvalitní ale nedostatečně vyspárované šamotové cihly po letech vlhkost prolnula do komínového tělesa a pak do přilehlé místností. Další protivná věc je fakt, že nechráněný hrubý povrch (přírodní či umělý kámen, pískovec, vápenec, lícové cihly a obkladové pásky, neglazovaná dlažba, nízkonasáklivý beton, omítky tmavších typů, stará cihla nebo zámková dlažba) se také zanáší prachem a špínou. Co s tím? Natřete to!
Nátěr prakticky neviditelný
Hydrofobní penetrace – např. Denasprim hydrofobní penetrace na bázi polysiloxanu, Repesil, Fixasil či Lukofob – představují vlastně hloubkovou penetraci. Znamená to, že proniknou do podkladu, vsáknou, ale nevytvoří film. A nemění ani vzhled natírané plochy. Kámen nejdřív trochu ztmavne, ale po uschnutí se vrátí k původní barvě. Zásahy hydrofobní penetrací nejsou vůbec vidět, a na rozdíl od hydroizolací povrch se ani víc neleskne. Složení těchto prostředků totiž umožňuje prostup vodním parám, které materiál prostě „vydýchá“. Poznáme to tak, že ošetřený kámen se v létě nepotí.
Důležité je podklad dobře připravit
Moderní penetrace sice žádnou ze shora uvedených špatností nemá, ale musíme si dát trochu práce se správnou přípravou. Pokud je podklad již narušen lišejníky, nebo je zašpiněný či podobně zasažený, po mechanickém oškrábání a očištění aplikujeme různé chemické prostředky na likvidaci kořínků, které zůstaly pod povrchem (Detastop antimech ve spreji, Fungisan, nebo prostě modrá skalice). Pak povrch proudem vody opláchneme a necháme vyschnout. Impregnujeme též nový beton: odstraníme vystouplé cementové mléko a nesoudržné povrchové vrstvy. Starší pískovce mechanicky očistíme drátěným kartáčem.
Jak na to
Podle návodu naředěný roztok nanášíme na suchý podklad štětkou, štětcem, válečkem či stříkáním. Použijeme dvě vrstvy – pozor, druhou aplikujeme před úplným zaschnutím předešlé vrstvy, tedy systémem „mokré do mokrého“. I druhá vrstva musí do podkladu vsáknout, nesmí tedy stékat nebo vytvářet louže. Natíráme při teplotě od 5 °C do 30 °C. Při stříkání je dobré zalepit okna a dveře, rozptýlené kapičky se totiž podle naší zkušenosti špatně odstraňují. Životnost takto ošetřeného podkladu je podle místních podmínek od pěti do deseti let.
Střechy, terasy a balkony
Každý dům má střechu a dnes vzniká také stále víc teras. Hydrofobní nátěry na betonových nebo pálených taškách prodlužují jejich životnost. Lépe po nich odolávají kyselým dešťům a voda z nich rychleji stéká. Proto i podlahy teras, balkonů a lodžií z nasáklivých dlaždic natíráme plochým štětcem, který nejlépe vetře penetraci do hloubky. Nevsáklé plochy se po pěti minutách rozetřou a před konečným zaschnutím ještě setřou suchým hadrem. A kde máme dlažbu glazovanou, měli bychom provést hydrofizaci spár užším štětcem – co vybryndáme, rozetřeme po ploše suchým hadrem do ztracena. Ani na balkoně tak nebudou mít náletové lišejníky a plísně šanci a lépe se zde také bude uklízet.