Ve středomořské oblasti prší o poznání méně než u nás, ale už v antice stavitelé věděli, jaké nepříjemnosti jejich domům přinášela vzlínající vlhkost: problémy stavební i, jak bychom řekli dnes, uživatelské. Ideální byla podlaha, která nespočívá přímo na zemi, ale odděluje ji od ní vzduchová vrstva. Jak ale takovou dutinu vytvořit? Našli opravdu chytrý způsob, na který můžeme moderním způsobem navázat – iglú pod podlahou.
Napadnou nás v této souvislosti samozřejmě nejrůznější podezdívky, kdysi ale tento problém vyřešili pomocí prázdných amfor, nebo jakýchsi hrnců vypálených právě pro tento účel. Dnes jsme tuto jejich zkušenost po svém modifikovali a používáme jednoduchý systém modulárního bednění, jehož základním prvkem je plastový výlisek.
Vosí hnízda v řadě
Na stavbu provětraných betonových podlah se u nás nejčastěji používá systém Iglú. Skutečně: jeho základem jsou jakési malé eskymácké domečky, nebo chcete-li – vosí hnízda. Plastové prvky pokládáme v řadách na pevný betonový či štěrkopískový podklad tak, aby zapadaly jeden do druhého. Secvakneme je zámky na bocích. Vzniklou ventilační dutinou se odvětrá vlhkost, ale dokonce i možné nebezpečné koncentrace radonu. Na tuto skládanku položíme armovací síť a vše zalijeme betonem.
Systém se dobře snoubí se zateplením
Když s těmito prvky budeme kombinovat polystyrénové panely, základovou desku zároveň tepelně izolujeme. A zvládneme to sami, protože tenhle způsob s dvěma druhy desek a krajovým ztraceným bedněním je stavebně snadný a také v realizaci překvapivě rychlý. Jeden člověk může položit až sto čtverečních metrů plochy za hodinu. To je neocenitelné především pokud rekonstruujeme podlahy ve starých objektech. Pokládka takové hydro a tepelně izolované podlahy probíhá nasucho včetně volného rozvedení všech sítí.
Jak vysoký element vybrat?
Při stavbě a rekonstrukci rodinných domků použijeme prvky od patnácti do pětačtyřiceti centimetrů výšky. Od šestnácti centimetrů můžeme elementy použít jako konstrukční prvky dutiny ve vnitřní základové desce. Čím je použitý element vyšší, tím je delší časový prostor na vysušení obvodových zdí provětráním. Prvky s výškou nižší než dvanáct centimetrů jsou určené pro zdvojené podlahy – pod ně uložíme technické sítě. Vyrovnání plochy betonem je také velmi úsporné a konečná hmotnost konstrukce proto nízká.
Nejen podlahy, ale též střecha
I tady můžeme systém „vosích hnízd“ Iglú použít, protože v zimě vyloučí kondenzaci vodních par ve střešní konstrukci. Naopak v létě když je horko umožňuje odvětraný střešní prostor rychlý odvod tepla akumulovaného konstrukcí střechy a zabraňuje jeho vniknutí do prostorů podkroví. Odborníci tvrdí, že v horách je dvojplášťová odvětraná střecha výhodným konstrukčním řešením zabraňujícím vzniku ledových bariér na jejich okraji.