Kotoučová pila je elektrický nástroj, který se používá k řezání materiálů, jako je dřevo, kov, nebo plast, kotoučem s ozubeným ostřím. Tento typ okružní pily lidově nazýváme mafl. Kotoučové pily jsou oblíbenými nástroji pro různé řezací práce, díky své výkonnosti a přesnosti.
Termín „mafl“ se používá zejména v českém jazyce a označuje kotoučovou pilu. Je to zkratka, která vznikla sloučením slov „materiálová pila“. Tedy „mafl“ je zkrácený název pro kotoučovou pilu, který se v českém jazyce používá běžně. Je široce rozšířený mezi řemeslníky, stavebníky a dalšími profesionály v oboru.
Princip kotoučové pily
Kotoučové (okružní) pily mají pilový kotouč o průměru 150–160 mm u univerzálních pil. Kdežto do 420 mm u výkonných tesařských pil. Otáčky volíme tak, aby obvodová rychlost odpovídala optimální řezné rychlosti podle materiálu. Většina kotoučových pil je založena na původním principu, kdy hřídel motoru je rovnoběžná s osou vřetena kotouče. Převod se řeší převodovkou s čelními ozubenými koly. Pastorek na hřídeli rotoru zabírá s větším motorovým kolem na vřetenu s pilovým kotoučem. Vlastnosti těchto pil oceníme při půdních vestavbách, pokládání dřevěných podlah, zařezávání střešních latí, dřevostavbách.
Použití maflu
Tyto pily používáme pro přímé řezy v masivním dřevu, deskových materiálech a hliníkových profilech. Jsou také ideální pro přesné podélné řezy a řezy na pokos. Průměr, tloušťka pilového kotouče, počet zubů a průměr středového upínacího otvoru najdeme v návodu i na kotouči. Kromě univerzálního kotouče na dřevo s plochými nebo rozvedenými zuby existují sady tří až deseti speciálních kotoučů na většinu materiálů. Pro rozlišení bývají barevně označeny. Žlutě na dřevo, červeně na laminátové desky a plasty. Zeleně pro čistý řez nábytkových laminovaných desek a akrylát, modře na hliník a ocelový plech.
Stacionární pily
Mezi stacionární pily patří pily pokosové a kapovací, které přinášejí přesnost při pokosovém ukončení řezaného dílu. Snadno se přenášejí, jsou použitelné přímo na stavbě. Příprava trvá několik sekund a nastavení z příčných řezů na šikmé, pokosové a složené pokosové můžeme změnit rychle. Stolní pily umožňují dlouhé rovnoběžné a přesné řezy podél vodící lišty.
Pily pro dlouhé, přímé i příčné řezy
Okružní pily jsou ideálními pomocníky pro dlouhé, přímé i příčné řezy. Jsou to pily s rychlým postupem řezu ve dřevě a také v jiných materiálech podle typu použitého kotouče. Dokonale zvládnou řezání plného dřeva, desek s tvrdými vlákny, třískové desky i laťovky, hliník i umělé hmoty. Okružní pily sice neumožňují řezy po křivkách (jako je tomu například u pil kmitacích). Můžeme se s nimi zanořit do materiálu, aniž bychom ho museli předem naříznout. Můžeme s nimi řezat i pod pokosem (tzv. pokosové řezy), což ocení zejména truhláři. Při upnutí okružní pily do řezacího stolu (tzv. stacionární provoz) se rozšiřují možnosti řezu. Také se zvyšuje i bezpečnost při práci s nimi. Dobrým pomocníkem k přesnému vedení pily při řezu je boční doraz.
Kritéria pro výběr
Při výběru okružní pily bereme do úvahy zejména následující kritéria:
- Maximální hloubka řezu: Je dána průměrem pilového kotouče, u okružních pil. Je to od 130 mm (max. hloubka řezu 40 mm) až do 190 mm (max. hloubka řezu 66 mm).
- Druh řezaného materiálu: Důležité je zvolit dostatečný příkon pily, nabízí se příkony od 500 W až po 1250 W. Čím tvrdší materiál, tím více je nutné nasadit k řezání výkonnější pilu.
- Kvalita a rychlost řezu: Stěžejním faktorem je výběr pilového kotouče. Tvar zubů i jejich počet, rychlost posuvu a vstupní úhel ostří jsou rozhodující pro kvalitu řezu a řezný výkon. Kvalita řezu stoupá s počtem zubů na pilovém kotouči, ale zároveň s tím klesá rychlost řezu. Standardně jsou okružní pily vybaveny dvanáctizubými pilovými kotouči osazenými tvrdokovem. Pilový list by měl řezaný materiál přesahovat zhruba o 1,5 až dvojnásobek výšky zubu (asi 10-15 mm). To proto, aby se zuby zanořily ve správném úhlu (asi 45 °).
- Bezpečnost a čistota při práci: Okružní pily bývají vybaveny bezpečnostním spínačem, který znemožňuje náhodné spuštění pily. Některé modely jsou konstruovány pro vedení pravou i levou rukou. Další i zařízením pro odsávání pilin, což zabezpečí vždy čistou práci.