Kdo má rád na podlaze kombinaci různých materiálů, dosáhne jimi nezaměnitelného řešení. Bude ale také praktické? Aby cenou za originální vzhled nebyla neúměrná složitost při pokládání takové podlahy a potom obtíže provozní, nebo-li uživatelské. Pro plovoucí podlahu kombinovanou s dlažbou položenou ve středu místnosti je dobrou volbou laminátová podlaha. Proč? Laminátová podlahová krytina je méně náchylná k vydouvání a ke smršťování než podlahy z masivu.
Ze své podstaty jsou laminátové díly lépe chráněné proti vlhkosti a výkyvům teploty. Laminát se skládá z lisované nosné desky z HDF materiálu, tedy z dřevěných třísek spojených pod vysokým tlakem a impregnovaných speciálními látkami proti nasávání vlhkosti.
Jako dřevo
Takový materiál je do značné míry odolný proti bobtnavosti. Pod touto nosnou deskou je nalepená tenká vrstva tvořící protitah a popřípadě i vrstva tlumící kročejový hluk. Horní strana podlahové desky obsahuje dekorativní vrstvu. Většinou se jedná o imitaci dřeva, potištěnou organickými barvami a chráněnouvysoce odolnou krycí vrstvou z melaninové pryskyřice. Přestože je povrch laminátové podlahy relativně odolný, zůstávají problematickým místem spáry, které vznikají při zasouvání jednotlivých dílů do sebe.
Zámkový systém
Většina laminátových podlah dnes má zámkový systém. Tato zaklapávací spojení a impregnace hran stále více optimalizují, nicméně tudy do krytiny vlhkost proniknout může. Pak začne HDF deska bobtnat a ve spárách následně se vyboulí. Pouze ovšem v případě, že bychom na laminátové podlaze nechali dlouhodoběji stát vodu. Hned ji vysušíme. Často bývá již přilepena vrstva tlumící kročejový hluk, kterou stejně jako separátní izolační podklady oceníme my, i lidé v patře pod námi. V případě novostaveb a na podlahách, které se nacházejí nad nevytápěnými prostory musíme položit i PE fólii.
Spojovací profily
Aby při kombinaci různých podlahových krytin (v našem případě laminátu a dlaždic) nedošlo při roztahování k vyboulení „prken“, musíme v ploše nechat dilatační spáry, které by měly na místech spojení ke stěnám činit alespoň patnáct milimetrů. Pamatujme, že různé typy podlahových krytin v drtivé většině navzájem nespojíme na dotyk a spojení s dlaždicemi vyžaduje speciální profily. Ty ještě před pokládáním dlaždic zatlačíme do lepidla.
- Buď zakončovací profily pro dlaždice slouží k napojení na jiné krytiny, jakými jsou koberce a laminát.
- Nebo na přechodech v místnostech nebo alespoň po deseti metrech dlažby v jednom kuse musíme položit dilatační profily.
- Případně speciální profily umožňují vyrovnat výškové rozdíly mezi různými krytinami – a to prostřednictvím rastrování od 1 do asi 20 mm.
Jak na to
- Na podlaze vyměříme plochu pro dlažbu a položíme na ni nasucho dlaždice. Nakreslíme přesné rozměry. Na vnějších stranách položíme podlahové profily, vyznačíme si otvory a po provrtání profily pevně přišroubujeme.
- Položíme izolaci pod laminát, a to až na dotyk k profilům. Přiřízneme. Laminátové díly pokládáme vždy tak, aby strana s pérem byla ve směru ke stěně. Prostřední spojení slepíme.
- Vyměříme a nařežeme díly pro pokládku vpravo a vlevo od pásu dlaždic. Zaklikneme je a stlačíme dolů. Nařežeme díly do rohů, položíme výplňkové kusy a postupně připojujeme další díly. Položený laminát zakryjeme fólií.
- Použít můžeme lepidlo na dlaždice, ale ještě lepší bude flexibilní lepidlo. Zubatou stěrkou ho naneseme po částech na hrubou podlahu. Pro vymezení stejnoměrných spár použijeme vymezovací kříže.
- Po vytvrdnutí lepidla plochu vyspárujeme a po zaschnutí spárovací hmoty namontujeme krycí lišty profilů. Jsou stejné jako ty, které používáme na hrany schodů. Upevňují se vruty.