Vedle stabilních čerpadel zabudovavých v domě, jsou čerpadla ideálním pomocníkem všude tam, kde není zaveden elektrický proud. Nebo kde jde o zvlášť velkou spotřebu vody. Motorová čerpadla se uplatní při zavlažování zemědělských pozemků či při přečerpávání větších objemů – třeba vody z bazénů, rybníků nebo požárních nádrží.
Pro výše řečené činnosti potřebujeme stroje, poskytující velký čerpací výkon zaručující přečerpání velkých objemů čisté užitkové vody. Proudová čerpadla se uplatní při napouštění rybníků, nádrží a podobných zdrojů, při odčerpávání vody ze zatopených sklepů nebo v zaplavených oblastech, kde rychle, spolehlivě a efektivně přečerpají velké množství vody. Tlaková čerpadla charakterizuje důraz na výšku výtlaku či schopnost vyvinout vysoký tlak při připojení k systému. Napájíme jimi tlakové, závlahové a kropicí systémy a dopravujeme vodu tam, kde musí zdolat velké převýšení – prostě tam, kde nám víc jde o tlak než o přepravní objem. Kalová čerpadla pumpují kalnou vodu s příměsí pevných částic a proto mají vysokou propustnost. Čerpají vodu z výkopů, septiků i kanalizace a hojně se uplatňují při odčerpání záplavové vody.
Konstrukce a výbava
Čerpadla jsou vybavená čtyřtaktním motorem s tranzistorovým, bezkontaktním zapalováním. Jejich kompaktní konstrukce z pevných a lehkých slitin vyloučila použití převodových řemenů či řetězů. Takže jejich údržba je jednoduchá a bezpečnost práce vysoká. Především kalová čerpadla s litinovou turbínou dosahují velké odolnosti vůči mechanickému poškození. A na pojezdových kolečkách snadno s čerpadly manévrujeme i v relativně těžkém terénu. Což například při odstraňování důsledků záplav je vlastnost k nezaplacení. Automatický systém kontroly hladiny oleje zaručuje, že v případě jeho nízkého stavu v klikové skříni se automaticky motor zastaví a motor se nezadře ani nespálí. A že čerpadla s masivním rámem jsou chráněná před poškozením například při přepravě. Konstrukce je přitom odlehčená. Moderní materiály snižují hmotnost čerpadel.
Další vychytávky
Takové zdánlivé samozřejmosti jako zpětná klapka v sacím hrdle usnadňují zavodňování. Chytře designované sací koše zamezují nasátí příliš velkých pevných částic a nečistot, takže se čerpadlo jen těžko ucpe či zadře. K čerpadlům lze použít běžně dostupné hadice, přípojky a těsnění, přičemž sací hadice je zesílená, aby se v provozu nedeformovala. Na nás je, jak upravíme její délku. Nenecháme ji příliš dlouhou, protože výkon čerpadla je nejlepší pokud stojí co nejblíž k vodní hladině. Sací koš na konec hadice přicvakneme svorkou samozřejmě vždy před spuštěním čerpadla. A než ho použijeme, zavodníme ho, tedy naplníme vodou proto, aby se při práci “na sucho” extrémně nepřehřálo.
Opáčko z fyziky čili podle čeho nakupovat
Volbu typu čerpadla určují dvě základní hodnoty – požadovaný průtok (množství vody, které proteče za jednotku času v litrech za minutu). A výtlak(výška vytlačené vody zpravidla v litrech za minutu), které jsou vždy ve vzájemném vztahu. Uváděné hodnoty maximálního průtoku a maximálního výtlaku nelze dosáhnout současně. Je důležité vycházet z průtokové charakteristiky. Pokud se použití blíží maximálnímu tlaku nebo průtoku, sníží se životnost čerpadla. Optimální je proto pohyb se ve středu této charakteristiky. Větší výška vytlačené vody znamená větší váhu vodního sloupce, kterou musí čerpadlo překonávat. Důležitá je i délka a členitost potrubí – záhyby, kolena a redukce snižují tlak dokonce i na rovině!
Co při pořizování čerpadla zohledníme
- Jak daleko a jak hluboko leží hladina vody od místa jejího použití, čili jaké převýšení musí čerpaná voda překonat.
- Jaký druh vody čerpáme – samozřejmě jde o míru jejího znečištění.
- Proč vlastně vodu čerpáme: na zalévání je třeba větší tlak a větší průtok. Při vyprazdňování bazénu či čerpání vody ze sklepa nebo čerpání kalu je naopak třeba malý tlak a velký průtok. K zásobování objektu vodou s trvalým připojením potřebujeme větší tlak a menší průtok.