Mříže na oknech nás dělí na ty před nimi a ty za nimi. Záleží na tom, kde ovšem jsou osazené: mříže na oknech kriminálu chrání ty venku před těmi vevnitř a mříže na oknech domu obyvatele vevnitř, před těmi venku, čekajícími na to, až se v důsledku svých skutků dostanou dovnitř – totiž za mříže vězeňské.
Chráníme dobře svůj majetek před nezvanými hosty? Zloději jsou vesměs líní (jinak by pracovali) a pokud vidí, že „fušku“ by jim komplikovaly překážky, jejichž zdolání znamená velké úsilí, způsobuje třeba hlukem pozornost okolí, nebo příliš protahuje nebezpečí, že budou chyceni s pytlem kradených věcí na rameni, raději jdou jinam.
Kudy k nám
Zloději zkrátka nemají rádi komplikace. Podle dostupné statistiky zneužívají nejčastěji dveře a pak okna – zejména v přízemních prostorách (16 %), sklepní okna, vikýře a násypné otvory (11 %), balkonová okna a dveře (10 %). Když je nezabezpečíme, je to trochu jako bychom poslali zlodějům k návštěvě našeho domu či bytu pozvánku.
Mříž chrání už tím, že je
Pokud bydlíme v domě, u kterého podle přísných památkářů nesmíme měnit jeho vnější vzhled, jsme odkázáni na řešení v podobě bezpečnostních fólií, rolet nebo různých elektronických zařízení. Ale tam, kde nemusíme podobná omezení respektovat, je nejjednodušší použít mříže. Jsou účinné, a relativně snadno dosažitelné jak co do osazení, tak ve finanční náročnosti pořízení. Aby to ani esteticky nevadilo už záleží na našem výběru, přičemž vybírat je z čeho.
Zamřížovaná okna
Mřížemi zabezpečujeme průchody, dveře a především okna. K různým účelům a s ohledem na technické podmínky dodávají výrobci mříže jednostranné, dvoudílné, dělené, sklopné, nůžkové, pevné, nebo takové, které můžeme otevírat, a to před nebo za oknem. A pro ty, v nichž neustále zamřížovaná okna nebudí pocit bezpečí, ale pochopitelnou sklíčenost, někteří výrobci nabízejí rolovací typy ovládané elektromotorem. A na historické objekty stylové mříže, například barokní.
Technická stránka
Kujné železo je materiál, který má tradici. Všechny druhy mříží se dnes vyrábějí z oceli nebo z nerezu. Ty pro venkovní použití doporučují výrobci před lakováním žárově pozinkovat, opatřit komaxitem – tedy práškovou vypalovanou RAL barvou, nebo nástřikem základových barev. Používají se ocelové profily různé konstrukce a tvaru. Otevírací mříže v zavřeném stavu jistí visací zámky nebo zámky s cylindrickou vložkou. Certifikované pevné mříže jsou umístěné do rámu kotveného do zdiva stavebního otvoru nejméně stodvacetimilimetrovými kolíky.
Co na balkony
Mříže, které chrání balkony a lodžie v přízemí a prvních patrech v některých případech ohrožují byty ve vyšších patrech, protože při nepromyšlené konstrukci po nich zloději stoupají jako po žebříku. Tady můžeme použít bezpečnostní posunovací nůžkové mříže. Ochráníme jimi i větší balkonová okna. Vyrábějí se také z ocelových profilů a ovládají zpravidla ručním stahováním do strany po vodítkách, po nichž se odvalují pojezdová kolečka. Po otevření zaberou na stěně asi patnáct procent své celkové délky. Technicky jsou řešeny tak, že je není nutné instalovat do teprve stavěných domů, ale lze je na balkon dát i dodatečně. A to i v paneláku bez stavebního povolení.
Mříže s plastem vydrží víc
Je zajímavé, že nůžkové mříže, které se nejčastěji vyrábějí z ocelových profilů, jsou pevnější než plný materiál stejné váhy. K dostání jsou i nůžkové mříže z hliníku, na pohled efektní, překvapivě pevné, ale proti ocelové klasice citelně dražší. Pokud jsou ale ocelové profily chráněny barvou, pohybem mříží se často barva odírá. Ale i s tím si některé firmy dokázaly poradit, když materiál mříží potáhly zvláště pevným plastem. Takové podle atestu ani po pěti letech nevykázaly žádné oděrky, plast drží stále jak čert, a tak nepotřebujeme mříž natírat (což je práce mimořádně otravná a s výsledkem nepříliš jistým).