Nic netrvá věčně. Zvláště tam, kde máme co do činění se zdánlivě bezpečnými prvky, které by měly útokům střídajícího se počasí vzdorovat dlouhodobě. Revizí komínu můžeme předejít tomu, že nevyhoříme, prohlídkou krytiny, že nám do domu nepoteče a prohlídka a ochrana krovů před škůdci zajistí, že nám celá střecha i s komínem nespadne na hlavu.
Znát stav krovu je důležité. Nepůsobí totiž na něj vnější vlivy bezprostředně, ale vše se odehrává v skrytu a je to jasné – my nebo oni. Například tiše rostoucí houby a zákeřní brouci prokusující se masivními trámy. Úkol pro ochrana krovů před škůdci zní jasně: záškodníky včas odhalit a zlikvidovat.
Ochrana krovů před škůdci po způsobu předků
O prohlídce krovů a základních moderních prostředcích na jejich ochranu jsme psali ZDE . Je ovšem třeba říct, že jak vyzrát na ochranu dřeva zajímalo i naše předky. Jejich prostředky nebyly tak sofistikované jako naše, ale fungovaly docela dobře. Máme i dnes možnosti obdivovat zachovalé středověké krovy. Jak tenkrát dřevo chránili? Jednoduše tím, co měli po ruce. Pro nás to sehnat ovšem většinou nebude snadné a také asi budeme muset zvládnout určité předsudky – potřebovat totiž budeme volskou nebo dobytčí krev. Smícháme ji s čirou vápennou vodou v poměru čtyři díly krve na díl vody. Vápennou vodu zvanou tenkrát kalcgus si připravíme z nehašeného vápna a dešťové vody. Směs promícháme a necháme přes noc odstát. Nazítří čirou tekutinu slijeme.
Proč to funguje
Hovězí krev kromě vody obsahuje asi devatenáct procent látek bílkovinné povahy, které mají přes deset procent krevních tělísek (hemoglobin), šest a půl procenta serumalbuminu a globulinu a půl procenta firnogenu. Když ke krvi přidáme vápenný hydrát, vznikne nezvratná sloučenina se silně pojivými vlastnostmi, jako když smícháme mléčný tvaroh s vápnem, čili vytvoříme kaseinové lepidlo. Naši starodávní předci recepty dál vylepšovali pozoruhodnými přísadami – jeden do základního nátěru přimíchal pepř, jiný pálivou papriku, další zase bylinky, méně nároční přidávali aspoň jíl pro zvýšení lesku…
Zákrok v pravou chvíli
Pokud objevíme narušení dřeva, se zásahem neváháme: Když při pochůzce problém objevíme, neváháme. Zabráníme jeho rozšíření a bude nás to taky méně stát. Pro nákup spočítáme ošetřovanou plochu povrchu a:
- zjistíme, co všechno vybraný přípravek slibuje (jak působí na houby, plísně, jaká vývojová stadia škůdců zasahuje),
- potřebné ředění a spotřebu. Podle toho zvolíme vhodné balení.
- Dále rozhodneme o tom, použijeme-li přípravek s pigmentací nebo zabarvením. Ty bezbarvé mohou způsobit dílčí žloutnutí dřeva, proto je vyzkoušíme na vzorku konkrétního dřeva.
- Přípravku ředíme jen tolik, kolik ho spotřebujeme a
- nespotřebované zbytky, které si chceme schovat, řádně označíme. Na hrubě opracované dřevo dáváme nátěr jeden, na dřevo hladké dva.
Voda nebo líh?
Na napadené části kupujeme přípravek kurativní – tedy likvidační, např. Lignofix I-Profi koncentrát nebo Lignofix I-profi aplikační forma, tedy hubící hmyz ve všech vývojových stádiích, vajíčkách, larvách i dospělcích). Na zdravé okolní části použijeme přípravek preventivní. Většina přípravků se dá ředit vodou. Těm se ovšem vyhneme v zimě a na vzácných starých částech konstrukce. Na ty použijeme přípravky rozpustné v lihu (Lignofix Top) nebo takové, které jsou už v lihu naředěné (Lignofix I-Profi-OH). Rychle se odpaří a zamezují roztahování dřeva. Líh se navíc lépe vstřebává a u problematických kusů by mohlo při nabobtnání dojít k porušení jeho struktury. Odbornící radí na napadené dřevo Lignofix Super – sanace po napadení dřevokaznou houbou (vytvoří bariéru), likvidace hmyzu a ochrana proti všem škůdcům, Bochemit Plus – sanace napadeného dřeva a následná prevence, Lignofix Top Profi – likvidace a následná prevence, Lignofix I – Profi – OH – likvidace hmyzu včetně prevence. Kde je napadení rozsáhlé, přípravek aplikujeme tlakovou nebo beztlakovou injektáží.
Postrach jménem dřevomorka
Kde do konstrukce zatéká nebo na ní vzniká nežádoucí rosný bod, může se usídlit obávaná houba dřevomorka. Napadenou část materiálu musíme odstranit minimálně nejméně půl centimetru do zdravého dřeva. Ale pozor: s napadeným dřevem pracujeme velmi obezřetně, aby nedošlo k uvolnění spór a následnému napadení jiných části. Co vyřízneme rovnou dáváme přímo do igelitových pytlů, místo často kontrolujeme a ošetřujeme likvidačními (sanačními) prostředky. To jsou například Lignofix Super, Lignofix Top nebo Lignofix Top Profi. Dřevomorka je ovšem potvora – dokáže z jednoho dřeva prorůst zdivem do dalšího, třeba v sousedním patře nebo místnosti. Proto přípravky ošetříme i přiléhající části zdiva. Houbu zabijeme opálením hořákem a zdivo natřeme sanačními přípravky.