Cesty a chodníky u domu se mohou časem poškodit. Cihlové či betonové chodníky pokryje mech a lišejník, nebo se drolí. Ve štěrbinách kamenných se objevuje plevel, štěrkovými cestami prorůstá tráva… A každý ví, jak je nepříjemná uražená nebo prasklá dlaždice. A olej vyteklý z auta také nevypadá bůhvíjak skvěle. Opravy cest u domu nejsou nic složitého a zvládneme je vlastníma rukama.
Pokračovat ve čtení „Opravy cest u domu“Údržba zahradních přístřešků
Zahradní domky, altány, pergoly a další přístřešky bývají postaveny z nejrůznějšího materiálu – z cihel, kamene, betonu, dřeva, plastů aj. Čas od času všechny potřebují to, čemu se říká údržba zahradních přístřešků. Pracovní náročnost bude v závislosti na materiálu odlišná. Kromě povrchové úpravy vyžadují některé zahradní stavby opravu střechy, okapu, utěsnění oken a dveří, případně i zateplení.
Pokračovat ve čtení „Údržba zahradních přístřešků“Komínové vložky
Všechny komínové vložky a konstrukce komínů musí být certifikované. Doklad o shodě výrobku zákazník dostane od dodavatele výrobku. Před rekonstrukcí komínů by měl místo prohlédnou odborníkem, aby přesně určil, jakým způsobem komín zrenovovat a jaký typ komínové vložky použít. Současně spočítá velikost komínového průduchu, pro bezpečnou spalinovou cestu do volného ovzduší a hospodárnost spotřebiče. Odborná firma musí poskytnout odpovídající písemnou záruku, která bývá až pět let.
Pokračovat ve čtení „Komínové vložky“Rekonstrukce komínů
Jestliže se rozhodneme v domě měnit topení, musíme novému médiu přizpůsobit i komín. Jak tedy na rekonstrukce komínů? Nejčastějším typem ve starých budovách jsou komíny jednovrstvé, s průduchy 150 x 150 mm. Jsou určené pro odvod spalin spotřebičů na tuhá paliva s vyšší výstupní teplotou spalin.
Pokračovat ve čtení „Rekonstrukce komínů“Boj s korozí
Zdánlivě nesmrtelné předměty ze železa rez po dostatečně dlouhém čase sežere, že z nich nezůstane nic. V kratší perspektivě postupně promění jejich funkčnost k horšímu. Pokud chceme kovové předměty chránit, snažíme o boj s korozi a alespoň zabrzdění, abychom jejich životnost prodloužili na co nejdelší dobu.
Pokračovat ve čtení „Boj s korozí“Linkrusty – praktické nátěry na chodbách
Linkrusty jsou omyvatelné plastické nátěry stěn, které se používají především na chodbách, schodištích či vestibulech, a to zpravidla v bytových domech, ať již v panelových nebo v činžovních domech, na zdravotních střediscích, ve školách a dalších zařízení… Zkrátka, linkrusty jsou praktické všude tam, kde se pohybuje množství lidí a kde by se bez nich muselo malovat každou chvíli.
Pokračovat ve čtení „Linkrusty – praktické nátěry na chodbách“Natíráme beton a kámen
Povrchové úpravy některých materiálů jsou v první řadě otázkou vkusu. Jsou například obdivovatelé svým způsobem brutální strohosti betonu a jednoznačnosti jeho výrazu bez kompromisu. Jiní mají rádi řeč barev a těmi mohou proměnit i tak pro ně nepřitažlivý materiál, jakým se jim šedý beton jeví. Podobná slova platí pro kámen. I ten dokážeme rozveselit či barevně přizpůsobit okolí.
Pokračovat ve čtení „Natíráme beton a kámen“Výměna okapů
Střešní žlaby neboli okapy jsou podle zkušeností odborníků nejvíce na střeše opomíjeným prvkem, protože velká část lidí volí tu nejlacinější variantu – pozinkované okapy, které dlouhou životnost nemívají. Starý prorezlý žlab však dům a zejména jeho fasádu neochrání.
Pokračovat ve čtení „Výměna okapů“Přestavba sklepa 2 – vestavěná skříň
Ve sklepě se po stěnách zpravidla táhne spousta rour, trubek, drátů, dalších instalací a také je zde zpravidla vodoměr a plynoměr. Pro funkce domu jsou nezbytné, ale pokud je to přestavba sklepa, nějaké zútulnění pro další využití těchto prostor zrovna neusnadní. Instalace jsou přímo na stěně nebo stropě a ukrýt je za desky lze obtížně. Navíc jejich dostupnost kvůli revizím a opravám definují předpisy. Někde je ale lze schovat do skříně na míru, která navíc pojme na policích další věci, užitečné více i méně.
Pokračovat ve čtení „Přestavba sklepa 2 – vestavěná skříň“Jak odsolit a vysušit zdivo
Někdo tvrdí, že než sanovat vlhký dům, je lepší ho rovnou zbořit a postavit znova – a pokud možno vůbec někde jinde. Důvody proč to neudělat nemusí být jen sentimentální. Proti mohou být památkáři, stav peněženky nebo to, že prostě někde musíte složit hlavu. Jak odsolit a vysušit zdivo? Opravit poškozené zdivo musíme komplexně, protože pokud si myslíme, že když vyřešíme nejkřiklavější problém, druhý nebo třetí nám po čase podrazí nohy. Všechno prostě souvisí se vším. Kdo stavěl nebo rekonstruoval dům, ví, o čem je tu řeč.
Pokračovat ve čtení „Jak odsolit a vysušit zdivo“