Pila ocaska

elektrická pila ocaska by měla být v každé dílně
Elektrická pila ocaska, foto archiv

Elektronářadí pila ocaska, podobně jako kmitací pily, pracují s kmitacím listem a napodobují ruční řezání. Jejich listy jsou však delší a delší je též zdvih (obvykle 32 mm). Mají větší příkon a svou konstrukcí připomínají spíše elektrickou vrtačku.

Při osazení vhodným listem lze ocasky využít na libovolné přířezy měkkého i tvrdého dřeva a nábytkových desek, trámů, hranolů a lišt. S tlustšími hrubozubými listy můžeme odřezávat větve stromů nebo krátit polena. S jemnými zuby uřízneme plech, plastové desky, vlnitý eternit, polystyrénové bloky a můžeme vyřezávat přímé i křivkové tvary. Lze odříznout např. vyčnívající vodovodní či plynovodní trubku přímo u zdi, neboť delší bimetalové listy odolají i velkému pohybu. Podle mechanismu, který mění rotační pohyb elektromotoru na přímočarý vratný pohyb listu, se rozlišují dva typy ocasek.

Popis ocasky

Pila ocaska, foto archiv

Pila ocaska obsahuje pilový list, stavitelnou opěrku, šoupátko s táhlem, převodovou skříň, motorovou skříň, uzavřenou rukojeť se spínačem a klikový mechanismus. Ocasky pohánějí táhlo kulisovým převodem. Korigovaný pastorek na hřídeli elektromotoru zabírá s talířovým ozubeným kolem nesoucím čep. Ten při otáčení klouže ve výřezu kulisy přímočaře vedeného táhla. Trend směřuje k mechanismu s výkyvnou kulisou na šikmém osazení hřídele motorového kola, jehož hlava kulovým čepem zabírá do drážky přímočaře vedeného táhla.

Táhlo ocasky

V napojení táhla se někdy nachází soustava protizávaží, jež vyvažují rázy vzniklé při rezervaci chodu. Táhlo s listem vykoná při běhu naprázdno až 2600 kmitů/min-1 po dráze 26 nebo 32 mm. Ozubení listů směřuje vždy proti upínací stopce, takže pila řeže jen při vratném pohybu listu. Většina ocasek využívá pro větší řezný výkon předkmit listu, který se označuje i jako orbitální výkyv. List po jeho zapojení opisuje v místě řezu přibližně eliptickou dráhu. Při pohybu vpřed mechanismus list nadzvedává od materiálu, takže při vratném pohybu lépe vyhazuje piliny. List se méně zahřívá, a proto i déle vydrží.

Rukojeť

Ocasky mají obloukovou rukojeť se spínačem v dosahu prstu, dražší typy s elektronikou umožňují plynulou regulaci počtu kmitů obvykle od 500/min-1 do maximálně 2600/min-1. Pily mají vpředu nastavitelnou opěrnou patku usnadňující práci. Stroj se o ni opírá při zpětném řezném pohybu listu, takže pilu lze držet jednou rukou.

Hmotnost ocasek

Podle příkonu (500-1100 W) bývá hmotnost ocasek 3–4,5 kg. Standardní ocaskou řežeme dřevo do tloušťky 280 mm, ocelové profily a trubky do průměru 120 mm, plynosilikátové tvárnice dokonce do délky listu, tj. až do 400 mm. Řez je hrubší a méně přesný. Řezat však lze všemi způsoby: podélně, příčně, na pokos, vyřezávat nejrůznější zářezy (např. pro trámové spoje), v deskách a tvárnicích vyřezávat křivkové obrysy nebo otvory dokonce i eliptické.

Listy ocasky

Ocaska, elektronářadí, foto archiv

V příslušenství pil ocasek bývá až 50 typů listů v délkách od 100 do 400 mm, doporučovaných na určité materiály a kvalitu řezu. Např. bimetalový list univerzálně použitelný, list pro jemný řez dřeva a plastů, list pro hrubý řez dřeva, list se slinutým karbidem na kov, keramiku, sklolaminát, list z rychlořezné oceli, prořezávací bimetalový list, bimetalový list pro agresivní řez dřeva i s hřebíky, rozvedený frézovaný list pro agresivní řez a další.

Další příslušenství

K ocasce lze připojit i speciální nástroje https://vlastnimarukama.cz/rezani-retezovou-pilou/ – např. hladce broušené listy na styropor a karton nebo zvlněné na vlnitou lepenku a měkké izolační materiály. Dále pilníky a rašple, ocelové kartáče pro odrezování nebo strukturování kovů, fíbrový kartáč na čištění materiálů v obtížně přístupných místech (např. v zaoblení a rozích kovového zábradlí) a lešticí kartáč na kovy a dřevo.

Práce s ocaskou

Řezání palety ocaskou, foto archiv

Zejména výkonnější pily držíme oběma rukama: jednou za obloukovou rukojeť tak, aby ukazováček dosáhl na spínač, druhou rukou za krk pily zdola nebo shora podle druhu práce.

Řezání dřeva

Prkna a desky upnuté na stole řežeme https://vlastnimarukama.cz/rezani-retezovou-pilou/ směrem k sobě. Při krácení dřeva (prken, trámů i polen) pilou kývavě pohybujeme, aby se dobře odváděly piliny. Někteří výrobci to usnadňují výkyvným ramenem, které se připevní na podpěru na řezání polen.

Řezání kovů

Při řezání kovů pilu zapřeme opěrnou patkou o okraj řezaného materiálu. K volnému řezání ocelových nebo plastových trubek je výhodné použít kleštinovou nebo řetězovou svěrku. Trubku upneme do kleštiny nebo obepneme válečkovým řetězem, vázaným k opěrné patce, a pila se přitahuje do řezu, což je méně namáhavé.

Řezání stavebních materiálů

Řezání zápichem můžeme použít u dřeva a měkčích stavebních tvárnic. Hrot listu vypnuté pily vtlačíme rukou do místa začátku řezu a teprve potom uvedeme do chodu pilu opřenou opěrnou patkou o povrch materiálu. List zapichujeme do materiálu mírným tlakem. U kovů a tvrdšího dřeva musíme v počátečním bodu řezu předvrtat otvor odpovídající šířce listu.

Řezání křivek

U vyřezávání křivkových tvarů v překližkách, aglomerátech, v nábytkových deskách či v tabuli plechu držíme pilu ve sklonu asi 10 stupňů ve směru přísuvu do řezu a necháme ji klouzat opěrnou patkou po materiálu. Během řezání kovových desek musíme list pily chladit vhodnou kapalinou. Při řezání desek z termoplastu volíme menší otáčky a zmenšíme přísuv do řezu tak, aby se materiál nenatavil na list. Při delším přímém řezu podložených desek můžeme využít bok opěrné patky k vedení pily podle upevněné lišty či hranolu.