Pískovec a pískovcové obklady

Ohebný pískovec, foto med

Pískovec patří k nejoblíbenějším kamenným obkladům, které se používají v exteriéru i interiéru. Je barevně i strukturou příjemný, mnohem měkčí než například žula a dobře se opracovává. Jednou z nových technologií je přírodní ohebný pískovec a pískovcové obklady. Použijeme ho k obkladům stěn nebo třeba  betonového sloupu. A efekt je opravdu velký – několikamilimetrový pískovcový pás udělá z betonu či sádrokartonu masivní kámen .

Obklady stěn a stropů v bytě bývají z různých materiálů. Někdo nedá dopustit na dřevo, jiný má raději keramické obklady. A někdo prostě miluje kámen. Pískovec a pískovcové obklady jsou ve stavebnictví známé již z dávných věků. A protože je tento kámen poměrně měkký a dobře opracovatelný, používal se nejen ve stavebnictví, ale i k výrobě dekorací na zahradu, koryt, dekorativních sloupků do plotu, fontán a dalších. Jako každý přírodní materiál je neopakovatelný a velmi krásný.

Vyřezávaný plotový sloupek z pískovce, foto med

Nevýhody přírodního pískovce a řešení problémů

Mezi nevýhody pískovce patří především jeho nasákavost vodou, tmavnutí a náchylnost k porůstání mechem a řasami. Tyto nežádoucí povlaky snadno odstraníme k tomu určenými přípravky, např. Antimech, Lignofix aj., nasákavost omezíme tím, že zvýšíme odvod vody z povrchu prostředky jako je Lukofob, Denas, Dyp aj.

Ohebný přírodní pískovec

Koryto z pískovce techtrade, foto med

Avšak poměrně nový je tzv. ohebný přírodní pískovec, který uvedla na trh společnost Bego. Jedná se o technologii, kdy se na pískovcovou stěnu v lomu aplikuje speciální nátěr, na který se přiloží pevný, ale ohebný podklad a tenká vrstva pískovce, nalepená na „tkaninu“ se od pískovcové stěny odtrhne. Pláty z přírodního pískovce jsou silné mezi 1–4 mm a hmotnost mají pouhé 2–5 kg/m2. S takovým materiálem se snadno manipuluje, lze ho řezat běžným lámacím nožem podle pravítka a skládat do požadovaného tvaru. Spáry jsou po nalepení v podstatě neviditelné. Ohebný pískovec drží na omítce, betonu, dřevu i kompozitních materiálech na jeho bázi (dřevovláknitých, dřevotřískových, dřevocementových a OSB deskách), na materiálech rostlinného původu jako jsou ekopanely, na různých druzích kovů, na skle, plexiskle, akrylátech i polykarbonátových deskách. Použít ho můžeme téměř na libovolný podklad.

Využití ohebného přírodního pískovce

Obklad z ohebného pískovce, foto med

Takto zpracovaný pískovec má řadu atraktivních vlastností, především úžasnou přírodní barevnost a struktura kamene, ale hlavně technické klady. Tvárnost tohoto materiálu je prakticky bezmezná… Pískovec se dobře se vyjímá v koupelnách i v obytných místnostech jako obložení stěn a stropu, nebo jen výklencích, portálech, kolem krbu, podél točitých schodišť, v obloucích a na sloupech… Když tento pískovec přilepíme například na lehkou sádrokartonovou příčku, stěna vypadá jako masivní kamenná zeď. K upevnění materiálu také nejsou potřebné komplikované nosné konstrukce, takže obkládání vyžaduje méně času. V exteriéru ho využijeme například k polepení betonových pylonů, které pak vypadají jako pískovcové sloupy.

Čím lepit ohebný pískovec

Červený pískovec, foto med

Pásy pískovce přilepujeme kontaktními, ale i disperzními lepidly, a tak je práce nehlučná a bezprašná. Potřebujeme-li ostré hrany, vypomůžeme si horkovzdušnou pistolí. Dekorace z tohoto materiálu je nevídaně efektní, protože pásy jsou tak tenké, že je i prosvítíme. A protože je povrch ohebného pískovce napuštěný izolačním nátěrem, nedochází na něm k otěru. Je omyvatelný (což je ideální v koupelnách), protože správná chemie dodá tomuto obkladu dlouholetou a bezproblémovou životnost. A pokud nám nějaké kousky zbydou, můžeme jimi polepit květináře nebo truhlíky.