Podlahové, sálavé a další elektrické topení

Obývací pokoj s podlahovým vytápěním
Podlahové, sálavé a další elektrické topení, foto med

Podlahové, sálavé a další elektrické topení má řadu předností. Protože ale v řadě případů je hlavně cena tím, co nás zajímá. Spousta lidí dnes nepochybné výhody elektrického topení využívá jen v některých místnostech nebo k přitápění. Třeba v přechodných obdobích z jara a na podzim, kdy jsou studené večery, ale nespouštíme jiný otopný systém, elektřinu oceníme.

Elektrické topení snadno přizpůsobíme charakteru vytápěného prostoru a různě s jinými typy kombinujeme. Dlouho se proto oblibě těšila především akumulační kamna využívající výhod levnějšího nočního proudu.

Přímotopy

Přímotopné elektrické vytápěcí systémy přeměňují elektrickou energii bez akumulace. Žádné teplo neskladují, ale odběr elektřiny a uvolňování tepla probíhají prakticky současně. A lokální konvektory spodní částí přivádějí ke zdroji studený vzduch z místnosti a horní částí odvádějí vzduch ohřátý. Proto se také zpravidla umísťují pod okno. Teplovzdušná topidla pro rychlé vyhřátí místnosti jsou většinou přenosná nebo nástěnná. Jejich nevýhodou ovšem je, že v prostoru hodně víří prach.

Pár slov o elektrickém podlahovém topení

Dlažba nad podlahovým vytápěním, foto Zu

Chodit bosky po teplém, je velmi příjemné. Velkoplošné topné systémy mají mít nízkou provozní teplotu a teplota podlahy by ani z hygienických důvodů neměla přestoupit osmadvacet stupňů. Prohřívá ji přímý průchod elektrického proudu speciálními elektrickými topnými kabely nebo rohožemi uloženými do betonu. Podlahové topení nedáváme ovšem tam, kam chceme postavit nábytek, který ochlazování podlahy omezuje. O podlahovém topení neuvažujeme jako zdroji pro celý byt tam, kde někteří členové domácnosti trpí cévními potížemi, křečovými žilami apod. Teplo od nohou je sice příjemné, ale nic naplat – není přirozené a při dlouhodobém působení může způsobit zdravotní problémy. Vytápěné podlahy se proto nejlépe hodí v koupelně, ložnici, na chodbě nebo v dětském pokoji.

Sálavé čili radiační topné systémy

Topný systém, foto archiv

Principem je změna elektrické energie v radiační, a tu zdroj vyzařuje do prostoru a ohřívá jí okolní předměty. Zní to složitě, ale tak v podstatě funguje Slunce. Sálají na stropě nebo na stěnu umístěné panely, jejichž povrchová teplota ale nepřestoupí 60 °C. Panely se nehodí do místností s malou světlou výškou, protože zde platí hygienická omezení, daná naší schopností sálání snášet. Odborníci tento typ doporučují v kombinaci s konvektory do koupelen a tam, kdemístnosti temperujeme proti zamrznutí.

Topení odporovými kotli

Centrální vytápění odporovými elektrickými kotli a elektrodovými kotli je dimenzované variabilně pro vytápění bytů. Pro etážové systémy elektrického vytápění, kdy zdroj tepla a všechny části otopného systému jsou v jednom podlaží. Pro vytápění rodinných domků a bytových domů s centrálním systémem elektrického vytápění se zdrojem v kotelně. A vybrat si lze – kotle se většinou vyrábějí ve výkonech od tří do šedesáti tří kilowattů.

Teplo z netradičních zdrojů

Fotovoltaika, foto archiv

Základem nejnovějších možností je paradoxně zdroj nejstarší, totiž sluníčko. Kolektory na střeše domu nebo na jeho zdech vyrábějí teplo či hřejí užitkovou vodu. A tepelná čerpadla odebírající tepelnou energii ze země, z vody nebo ze vzduchu, oklikou souvisí s výkonem Slunce. Ve všech těchto alternativách nám jejich pořízení usnadní dotace ze státních fondů podporujících ekologicky nezávadnou energii, protože vstupní investice je vysoká. Ostatně – slunce je i za pohybem vzdušných mas. Malé větrné elektrárny, jež lze na trhu pořídit, jsou vhodné i pro rodinné domy. Elektřinou z nich pak můžeme topit jako s tou ze sítě.