Koho by nelákalo získat další místnost k celoročnímu užívání. Pokud vám nevadí její poněkud netradiční tvar, lákavý prostor nabídne lodžie. V zimě navíc zasklení slouží jako tepelná izolace dalších místností a i v létě zlepší klima v celém bytu, sníží hluk a prašnost. Před samotným zasklením nutně vyloučíme problémy balkonů a lodžií. Např. zatékání do konstrukcí předsazených lodžií a bezproblémové odvodnění jejich plochy.
Níže popsané činnosti možná nebude bezpodmínečně nutné vykonat, ale zkontrolovat stávající situaci rozhodně neuškodí. K zasklení zpravidla přistupujeme po nějakém čase užívání a podívat se, jak na tom balkon či lodžie jsou, by mělo být i tak našim každoročním úkolem. I když se k zasklívání nechystáme, odhalením možných problémů můžeme předejít dalším škodám. Na stavbě – ale i na našem zdraví, například v případě špatně držícího zábradlí.
Co nás na lodžii či balkonu čeká
- Prohlídka a oprava podlahy, dlažby a stropu. Uvolněná omítka na stropě například celkem jasně ukazuje na špatnou hydroizolaci lodžie v patře nad námi.
- Pokud se pustíme do dlažby, preferuje současný trend její volné položení na podložky – terče. Dřevěná podlaha má poměrně širokou nabídku balkonových prken ukládaných na rošt, ozdobných prken a lišt.
- Máte v pořádku hydroizolaci? Když spárami zatéká do podkladu dešťová voda a v zimě, když zmrzne, může podklad roztrhat nebo popraskat. Při rekonstrukci takové popraskané části odstraníme a plochu vyrovnáme hydroizolační stěrkou. Vrstvu musíme vyspádovat se sklonem kolem dvou stupňů.
- Mezi jednotlivými dlaždicemi necháme volné mezery, jimiž srážková voda steče pod dlažbu a odtud volně odteče až ke vpusti – a právě to umožní vložené distanční podložky – terče mezi hydroizolaci a dlažbou.
- Klasicky můžeme na stěrku do vodotěsného a mrazuvzdorného tmelu dlažbu položit a mezery řádně vyspárovat. Nejjednodušší způsob je (ale pozor na výšku prahu mezi lodžií a další místností), hydroizolační vrstvu položit přímo na původní dlaždice a na ni přilepit novou dlažbu.
- Z bezpečnostního hlediska je nejdůležitější stav zábradlí. Pozor – evropské normy upravují jeho výšku s ohledem na patro, v němž bydlíme! Zábradlí můžeme proti větru osadit polykarbonátovými deskami nebo drátosklem.
- Nejvážnějším zásahem který by nás mohl potkat by byla nutná statická sanace. V případě, že poruchy nosné betonové konstrukce nastanou, je to práce pro autorizovaného statika. Ten stanoví postup pro opravu – například reprofilaci vadné výztuže, sanaci železobetonu a také to, jak opravit kotevní styky.
- Na tyto kotvy panelů se používá speciální vnější omítková směs na opravy betonových ploch a vydrolenin. Chrání armatury před korozí. Výztuž stěn nebo styku korozí zeslabenou na padesát procent původní plochy odstraníme a nahradíme.