Kotel je zařízení, v němž se teplo vyvíjí spalováním tuhých, plynných, nebo kapalných paliv. To pak ohřívá teplonosná média, například radiátory, některé druhy podlahového nebo stěnového vytápění a zásobník teplé vody. Jaké je rozdělení kotlů?
Každý kotel v domácnosti je vybavený regulací na různé úrovni. Tak například výkon u kotlů na tuhá paliva – kamna, krby, krbová kamna apod. regulujeme množstvím přiváděného vzduchu, tedy komínovou klapkou. Zato kotle na plynná a kapalná paliva regulujeme zase přívodem paliva, tepy plynu, nafty, topného oleje apod..
Dělení kotlů podle:
Teplotních a tlakových poměrů (změnou teploty se mění i tlak):
- nízkotlaké
- středotlaké
- vysokotlaké
Druhu paliva:
- kotle na tuhá paliva (dřevo, uhlí, koks)
- kotle na plynná paliva (zemní plyn)
- kapalná paliva
- elektrokotle
Konstrukce:
- článkové
- válcové
- skříňkové
- dvoutahové
- třítahové
- s přetlakovým spalováním
- jiné
Podle použitých materiálů:
- litinové
- ocelové
Výkonu:
- malé
- střední
- velké
Biomasa
Kotle na biomasu se liší výkonem, cenou, náročností na údržbu, provoz i druhem paliva. Kotle na různá tuhá paliva jsou ty nejjednodušší. Můžeme střídat třeba uhlí a pelety. Pořizovací náklady patří k nižším.
Peletové kotle
Kvalitnější peletové kotle mají nejen lepší poměr výkonu a množství paliva, ale i výrazně jednodušší obsluhu. Například u samozážehových kusů vybavených automatickým dávkovačem stačí nastavit termostat a kotel sám přikládá podle potřeby. V takovém případě je zapotřebí jej jen čistit od sazí a popele, což u dobrého kotle a kvalitních pelet stačí jednou za dva týdny. V takovém případě ale hodnota zařízení je daleko vyšší.
Zplynovací kotle
Účinné jsou zplynovací kotle , které nechají dřevo jenom zuhelnatět, a to poté sublimuje. Přitom se neuvolňují žádné škodliviny neuvolňují. Mají ale poněkud vyšší pořizovací cenu.