Ve starších stavbách a na chalupách nás může nepříjemně překvapit tichý spolubydlící, který náš dům postupně požírá. Je jím nejnebezpečnější dřevokazná houba dřevomorka domácí . Protože intenzivně rozkládá celulózu, napadá její mycelium nejen dřevo, ale také textil, papír a materiály, které celulózu obsahují. Postupně je naprosto zničí. Ve vlhkém prostředí bez pohybu vzduchu se houba velmi rychle šíří. Dřevokazné houby a jak na ně?
Pokračovat ve čtení „Dřevokazné houby a jak na ně“Jarní probuzení chalupy
Jak na jarní probuzení chalupy? Zní to překvapivě, ale nejhorší, co lze po dlouhé zimě po příjezdu na chalupu udělat, je pěkně si v ní zatopit. Tedy pokud zároveň neotevřeme okna dokořán a všechnu vlhkost z domu nevyženeme průvanem. Zdi jsou zpravidla pořádně studené a všechna pára na nich kondenzuje. Že v domě žádná nebyla? Stačí to, co vydýcháme. Koneckonců i při spalování vzniká vlhkost, všechna pára z chalupy neodejde s kouřem komínem.
Pokračovat ve čtení „Jarní probuzení chalupy“Ošetření stavebního dřeva
Každé dřevo, které použijeme na stavbu nebo rekonstrukci obydlí, bychom měli v každém případě důkladně preventivně ošetřit proti hmyzu i dřevokazným houbám a plísním. K ošetření stavebního dřeva trh nabízí řadu přípravků . Nejsou tak drahé, abychom z důvodu ušetřených pár korun riskovali, že se nám do krovu, latí nebo podlah pustí například dřevomorka či červotoč.
Pokračovat ve čtení „Ošetření stavebního dřeva“