Stavba plotu dřevěného klasického typu ze smrkových půlkulatin (plaňkový) nebo latí či hranolků (laťkový) patří k těm nejjednodušším. Dřevěné sloupky jsou v našem případě zatloukané do půdy, jejich rozteč je 1,8 až 2,5 metru. Při jejich zatloukání vyznačíme nejprve umístění branky a vrat.
Stavba plotu začíná. Nejprve se rozhodneme, jaký typ plotu chceme. Pak si opatříme dostatek vhodného dřeva – sloupků a latěk nebo planěk odpovídajících rozměrů a vyměříme umístění nosných sloupků – jejich rozteč by neměla být vzhledem k hmotnosti půlkulatin větší než 3,5 m. Musí být dostatečně dlouhé, protože je do půdy třeba zatlouci do hloubky aspoň 50 cm. Dřevěný plotový sloupek má běžný průřez 8×8 cm a běžné délky 120–130 cm.
Jak ochránit dřevěné sloupky proti hnilobě
Na ochranu proti hnilobě spodní konec dřevěných sloupků opálíme nebo impregnujeme. Výrazné prodloužení jejich životnosti umožní následující postup: kůly zhruba otesáme do hrotu a (pak vždycky několik najednou) vložíme zašpičatělými konci do ohniště, kde se zároveň v plechové nádobě ohřívá asfalt. Do něj je pak ponoříme a necháme několik minut nasáknout. Pozor na požár!
Oplechované plotové sloupky
Dřevěné plotové sloupky můžeme do země upevnit také jejich montáží oddálených od země pomocí pásků silného plechu nebo je upevníme do kupovaných pozinkovaných botek zakončených hrotem. Ty pak do země zatlučeme palicí. Nevýhodou tohoto řešení je jejich poměrně vysoká cena a menší stabilita celého plotu.
Ochrana horního konce dřevěných sloupků
Chránit proti vlhku a následné hnilobě musíme i horní konec sloupků. Můžeme je na vrcholu opatřit šikmo přibitým prkénkem, nebo je osekáme do hrotu a namočíme na delší dobu do asfaltu nebo natřeme několika vrstvami karbolkou či luxolem. Podobným způsobem pak chráníme i latě nebo plaňky – seřízneme je nahoře i dole do ostrého úhlu, aby voda při dešti ze dřeva skapávala a nepronikala dovnitř. Vodorovné paždíky je také vhodné šikmo seříznout. Použijeme-li půlené kulatiny, zbavíme je kůry.
Stavba plotu – plotové sloupky
- Vykopeme úzkou jámu – o 10 cm hlubší, než je požadovaná hloubka sloupku v půdě. Je-li potřeba jam více, vyplatí se vypůjčit si vrták na sloupky. Má tvar obří vývrtky, otáčíme jím svisle a vždy po 15 cm ho vytáhneme a zeminu odstraníme.
- Každý dvanáctý sloupek (maximálně po 30 metrech) by měl být opatřen jednou šikmou vzpěrou, vzpěry se musí osadit také u prvního a posledního sloupku, v místech, kde plot mění směr (nemusí jít jen o pravý úhel), se osazují vzpěry dvě, v úhlech odpovídajících linii plotu.
- Na spodku jámy uložíme drenážní vrstvu z rozbitých cihel a kamenů, aby se u spodku sloupku nehromadila voda.
- Sloupek posadíme do jámy, pevně ho zatlačíme dolů, vodováhou vyrovnáme a štěrk kolem upěchujeme, aby pevně držel.
- Na straně sloupku, která neponese dílec, zatlučeme hřebíky a o ně zapřeme šikmé dřevěné vzpěry.
Upevnění plotových dílců
- Ke sloupkům hotové dílce většinou přibíjíme. Potřebujeme rezuvzdorné hřebíky 8-12 cm dlouhé, jimiž dílce přibijeme ke sloupkům. K této práci potřebujeme pomocníka, který z druhé strany sloupku přidržuje větší palici, aby se údery sloupky nevyvrátily.
- Připevňujeme-li plaňky z půlek kulatinek, upevníme je nejprve na vodorovné paždíky, které by na nejslabším místě měly mít nejméně 6 cm. Plaňky musí být rovněž půlené, zbavené kůry a jejich průměr by neměl být menší než 3 cm. Na dvojici paždíků (nahoře a dole) jich přibijeme asi osmi na metr. Použijeme hřebíky o délce 8 cm. Aby byl plot rovný, přitlučeme v každém poli nejprve obě krajní tyčky, jejich hroty spojíme napnutým provázkem, podle kterého pak přibíjíme ostatní.