Obloukový průchod v příčce nejčastěji budujeme namísto dveří v příčce mezi kuchyní a jídelnou nebo obývacím pokojem anebo mezi ložnicí a koupelnou. Z estetického hlediska představuje elegantní způsob, jak zjemnit strohý vzhled místnosti a vytváří dojem většího a otevřenější prostoru. Takový průchod je účelný, neboť dveře v tomto prostoru by spíše jen překážely.
Pokračovat ve čtení „Obloukový průchod v příčce“Využití sádrokartonových desek
Jaké je využití sádrokartonových desek? Sádrokarton je ideální stavební materiál pro snadnou a rychlou stavbu příček, podhledů, obkladů stěn a stropů, výklenků i k vybudování podkrovního bytu na půdě. Sádrokartonové desky jsou takovou velkou skládačkou, které upevňujeme tzv. suchou cestou.
Pokračovat ve čtení „Využití sádrokartonových desek“Pískovec a pískovcové obklady
Pískovec patří k nejoblíbenějším kamenným obkladům, které se používají v exteriéru i interiéru. Je barevně i strukturou příjemný, mnohem měkčí než například žula a dobře se opracovává. Jednou z nových technologií je přírodní ohebný pískovec a pískovcové obklady. Použijeme ho k obkladům stěn nebo třeba betonového sloupu. A efekt je opravdu velký – několikamilimetrový pískovcový pás udělá z betonu či sádrokartonu masivní kámen .
Pokračovat ve čtení „Pískovec a pískovcové obklady“Osvětlení v podhledu
Osvětlení v podhledu má být účinné a úsporné. Pustíme se tedy do rekonstrukce. Nově můžeme vést elektřinu opět ve zdech, lištami, nebo ji povedeme stropem, který o něco snížíme speciálními deskami, a nad nimi natáhneme kabely. Je to trochu složité, ale vyplatí se: k vedení bude snadný přístup a dosáhneme i tepelné úspory. A navíc si můžeme s osvětlením místnosti doslova pohrát.
Pokračovat ve čtení „Osvětlení v podhledu“Ochranné lišty na rohy a hrany
Pro kriminalisty v detektivkách, kde se ještě víc pátralo a dedukovalo a méně střílelo a honilo v autech, byl uražený roh na chodbě nebo v místnosti víc, než dobrodružná kniha. Podle šrámů v omítce četli, co někdo přemísťoval, jak dávno, a pokud byli nadaní jako Holmes, snad i jaké měl číslo bot zahradník. Pro nás méně nadané jsou uražené rohy trýznivou výčitkou nešikovnosti a nutností opatřit si ochranné lišty na rohy a hrany.
Pokračovat ve čtení „Ochranné lišty na rohy a hrany“Přestavba sklepa 1 – příčky a dveřní zárubně
Sklepní prostory jsou často místem na odkládání krámů, které by se jednou ještě mohly hodit, ale nikdo po nich už nikdy nesáhne. Jejich množství bobtná a zaplňuje místo, které by bylo možné využít mnohem zajímavěji. Třeba jako domácí dílničku, nebo malý archiv vín, případně…, ale to už záleží na vás. Přestavba sklepa a oddělení vyhlédnutého prostoru a opatření ho dveřmi není tak složité, jak vypadá.
Pokračovat ve čtení „Přestavba sklepa 1 – příčky a dveřní zárubně“Dřevěné obklady stěn
Místnost, která má dřevěné obklady stěn působí přívětivě, má specifický charakter a udržuje se v ní dobré klima. Možností pro uplatnění vlastních tvůrčích nápadů je tolik, kolik je různých druhů profilovaného dřeva a desek. Stačí vědět, jak na to. Nakonec se ještě rozhodneme, jakou povrchovou úpravou obklady ošetříme, aby nejen dobře vypadaly, ale také si svůj skvělý vzhled dlouho udržely.
Pokračovat ve čtení „Dřevěné obklady stěn“Barevné omítky a fasádní barvy
Čas je neúprosný a žádný kabát mu neodolá věčně. Spolu s působením slunce, mrazu, srážek a také všech možných chemických složek, jimiž jsme mimoděk ovzduší k vlastní škodě obohatili, působí i na kabát domu destruktivně. Navíc jsou tu změny klimatu, které citlivě nevnímáme jenom my, ale i náš dům. Barevné omítky a fasádní barvy jsou naší určitou vizitkou a navíc dům chrání.
Pokračovat ve čtení „Barevné omítky a fasádní barvy“Jak na poruchy na omítce
O tom, co si počít s trhlinkami často jen pavučinovými a dalšími problémy na fasádě jsme psali ZDE. Na starších budovách se často můžeme setkat s omítkou rozpadlou, odfouknutou či jinak uvolněnou. Ohrožená místa poznáme poklepem podle dutého zvuku. Taková omítka, i když ještě neodpadla, totiž už dlouho nevydrží. Její životnost je u konce. Jak na poruchy na omítce?
Pokračovat ve čtení „Jak na poruchy na omítce“Bytové příčky
Při rekonstrukci domu či bytu někdy potřebujeme změnit půdorys interiéru. Nejjednodušší by bylo vnitřek prostě vybourat a rozdělit nově. Jenže stavební konstrukce obytného prostoru a jeho dispoziční řešení tvoří zdi nosné a nenosné. Na ty první bez konzultace s odborníkem je radno nesahat – pokud ovšem nechceme riskovat, že nám dům spadne na hlavu. Zato bytové příčky ze zdí nenosných prostor rozdělí podle našich představ a potřeb. Tyto příčky vybudujeme několikerým způsobem.
Pokračovat ve čtení „Bytové příčky“