Došková střecha je originálním dílem, rozhodně dá domu nenapodobitelný charakter. Došky se sice stávají módním prvkem, ale mají historické kořeny, a navíc takové vlastnosti, že je můžeme bez obav použít při stavbě nového i při rekonstrukce starého domku.
Pokračovat ve čtení „Došková střecha“Oprava lepenkové střechy
Střechy zahradních přístřešků, jako jsou altány, domky na nářadí, domky pro děti, kůlny, příbytky pro zvířata apod. bývají zpravidla pokryté lepenkou neboli asfaltovými pásy. Jde o řešení poměrně levné, ale takovou střechu musíme pravidelně ošetřovat a po čase ji zcela vyměnit. Oprava lepenkové střechy ani údržba okapů na zahradních stavbách není tak složitá, abychom ji nezvládli vlastníma rukama.
Pokračovat ve čtení „Oprava lepenkové střechy“Krytiny šikmých střech
Střecha stavební dílo ukončuje a dlouhodobě chrání před nepříznivými povětrnostními vlivy. Na ní závisí životnost i trvanlivost stavby. Krytiny šikmých střech sestávájí ze dvou základních částí: z konstrukce krovu a střešního pláště s krytinou.
Pokračovat ve čtení „Krytiny šikmých střech“Ochrana krovů před škůdci
Nic netrvá věčně. Zvláště tam, kde máme co do činění se zdánlivě bezpečnými prvky, které by měly útokům střídajícího se počasí vzdorovat dlouhodobě. Revizí komínu můžeme předejít tomu, že nevyhoříme, prohlídkou krytiny, že nám do domu nepoteče a prohlídka a ochrana krovů před škůdci zajistí, že nám celá střecha i s komínem nespadne na hlavu.
Pokračovat ve čtení „Ochrana krovů před škůdci“Kontrola krovu a co s ním
Na dobré střeše záleží, zda zůstane obyvatel rodinného domu v suchu. A dobrou střechu nese krov. Krov je zpravidla dřevěný a dřevěné věci občas prohlédneme, zda je nám nechtějí ukrást dřevokazní brouci, houby nebo plísně. Hmyzu neošetřené dřevo a specifické mikroklima pod střechou nemile svědčí. Kontrola krovu a co s ním je pro obyvatelé domů s dřevnými krovy a ostěními podobně nezbytná. Stejně tak chataři a chalupáři by se měli alespoň jednou ročně i na nevyužívanou půdu vyškrábat a okouknout, jak se věci mají.
Pokračovat ve čtení „Kontrola krovu a co s ním“Čištění a nátěry střech
Když nám do domu prší, je to přinejmenším k zlosti. Nejedná se totiž jen o naši bezprostřední pohodu, ale i o životnost objektu. A zanedbatelné rozhodně není ani to, jak naše střecha vypadá, protože i dům s rezavou nebo mechem porostlou střechou je naše vizitka. Ne nejlepší. Proto nás čeká čištění a nátěr střech .
Pokračovat ve čtení „Čištění a nátěry střech“Oprava střechy
I zima, po které se vlekaři věší, pořádně prověří především starší střechy. Změny teplot a zvýšená hmotnost při tání způsobí, že se střechy často „hnou“. Krytina z pálených tašek nebo z vlnitého nebo šablonového eternitu popraská, a je nutná oprava střechy. Zkrátí se i životnost plochých střech z asfaltových pásů, které dostaly zabrat, když jsme z nich shazovali sníh. Zima poznamená i kondici plechových střech. Do menších oprav se ale můžeme pustit sami. Samozřejmě ve větší výšce navázaní na lano a nejméně ve dvou.
Pokračovat ve čtení „Oprava střechy“Stříška nad vchodem
Leje jako z konve a vy stojíte před zamčenými domovními dveřmi. Hrabete se v kapsách a teče vám za krk. Bodající sníh není o nic lepší a ve studeném větru zebou prsty, takže do klíčové dírky se nakonec nedokážete trefit. Částečně problém řeší vchodové stříšky, především ty spojené s bočnicí chránící proti větru. Výběr typu vchodové stříšky samozřejmě ovlivní vzhled našeho domu. Není proto dobré tuto pořídit si ji bez dobrého uvážení nebo až příliš úsporně.
Pokračovat ve čtení „Stříška nad vchodem“Výměna tašky na břidlicové střeše
Chceme-li vědět, v jakém stavu naše střecha je, prohlédneme ji pozorně z půdy: povšimneme si případných skvrn způsobených na trámech a jiných dřevěných součástech pronikající vodou. Případně počkáme na prudký déšť a pak se podíváme, kudy vlastně dovnitř teče. Ve starších domech s břidlicovou izolační vrstvou může vést lehký pohyb zdiva k popraskání břidlice, což zapříčiní pronikání půdní vlhkosti do zdiva nad prasklinou, Bude nutná výměna tašky na břidlicové střeše.
Pokračovat ve čtení „Výměna tašky na břidlicové střeše“Oprava krovu domu
Střechu drží krov, a když s ním začnou potíže, vždycky je to nepříjemné, protože oprava krovu domu úplně snadná není. Ono se snadno řekne: Hlavně dodržte základní pravidlo a zachovejte původní tvar i sklon střešních rovin, respektujte stávající prvky a krovovou soustavu. Ale jak? Většinou k nějakým opravám přistoupíme, pokud byl krov nadměrně zatěžovaný, poddimenzované krovové konstrukce nebo jejich jednotlivé prvky, a své vykonal i věk a nebo nedejbůh oheň.
Pokračovat ve čtení „Oprava krovu domu“