Když umíral geniální básník a tajný dvorní rada Goethe, byla prý jeho poslední slova „Více světla“. Krasoduchové soudí, že se mu jednalo o více kultury a vědění. Co když ho ale v posledních chvílích deptalo přítmí místnosti beztak plné plyše? Přirozené denní světlo je pro náš život důležité. Jak ale prosvětlit tmavé prostory, kde už není možné přidat nebo zvětšit okna? Odpovědí mohou být moderní světlovody.
Tato zařízení jsou schopna zajistit dostatečný přenos světla ze střechy – a to i při zamračené denní obloze. Solární tubusy (nebo také solární trubicová střešní okna) osvětlují vnitřní prostory staveb a rodinných domků. A to i z poměrně velké vzdálenosti několika metrů přes nepropustné stavební konstrukce, například přes více podlaží.
Funguje i v šeru
Historie světlovodů v podstatě sahá do starověku, kdy Egypťané soustavou zrcadel přiváděli přirozené světlo hluboko do nitra svých monumentálních staveb. Moderní světlovody však u nás můžeme potkat až od devadesátých let dvacátého století. Prostor, který světlovod dokáže osvětlit, závisí na jeho průměru. Střední tubus osvětlí za nepříznivého počasí asi šest až osm čtverečních metrů. A protože kopule, jíž světlo do objektu proudí jako čočkou, zaručuje účinný sběr rozptýlených světelných paprsků i při nepříznivých světelných podmínkách, je zařízení schopno zajistit dostatečný přenos difuzního světla i když je venku pod mrakem.
Výhody světlovodů
Je nesporné, že pro náš zrak je každé další zlepšení přívodu přirozeného světla do problematických prostor zdravé. Světlovody jsou stoprocentně zdravotně nezávadné, protože nepropouštějí UV záření a vůbec splňuje hygienické a požární normy jak naše, tak unijní. Pokud je dáme nainstalovat odborníkům, nebudou požadovat další údržbu. A také úspora elektřiny za svícení je zřejmá. Samozřejmě, že musíme počítat se vstupními náklady. A třeba je dát si pozor, abychom nenaletěli obchodníkům, nabízejícím levnější zařízení bez záruky plného komfortu. Zvažte, kde a kdy se světlovod vyplatí.
Jak světlo trefí za roh
Světlovod sbírá světlo vně domu do nástřešní kopule, vede ho za co nejmenších ztrát různě dlouhým tubusem a následně rozptýlí v interiéru tak zvaným difuzérem. To jsou plastové nebo skleněné reliéfní desky, které světlo v místnosti rozptylují. Optimální průměr světlovodného tubusu je mezi 250 a 520 mm a maximální délka pro účinné osvětlení pak do pěti metrů.
O účinnosti
Na tu mají vliv všechny součásti zařízení, tedy sběrná kopule, roura na vedení světla i jeho rozptyl. Nejdůležitější je ale vnitřní odrazivý povrch tubusu. Měl by být ideálně hladký, což u tohoto zařízení zvyšuje cenu. Tubus totiž musí být vzduchotěsný, aby vnější vlivy nepůsobily snížení odrazivé schopnosti lesklého povrchu a nedošlo tak k postupnému snížení účinnosti. Záruka na světlovody poskytovaná solidními firmami je dvacet až pětadvacet let.
Proč popularita světlovodů stoupá
Až osmdesátiprocentní úspora energie tam, kde byste pro nedostatečné osvětlení museli svítit i ve dne, mluví sama za sebe. I nejmenší model dokáže podle vyjádření odborníků nahradit minimálně trojnásobek výkonu běžné zářivky. A tepelná zátěž osvětlovaného prostoru v létě i v zimě je minimální. Uzavřený sloupec vzduchu uvnitř světlovod totiž působí jako vynikající izolant. Bezúdržbová spolehlivost kopule i zrcadlových ploch je prý více než pětatřicet let.
Jak to funguje
Kopule světlovodu má po obvodu vylisované optické krystaly, jimiž soustřeďuje denní světlo. To přenášejí zrcadlové plochy tubusu s nejvyšší odrazivostí vnitřních ploch 99,7 procenta. Tenkou vrstvu luminiscenčního kovu překrývá vrstva umělé hmoty. Povlak z umělé hmoty zabraňuje oxidaci kovu. Směr vedení je možné měnit pomocí stavitelných kolen až do 45 stupňů a přivádět tak přirozené denní spektrum světla ve srovnání s tradičním světlíkem hluboko do vnitřních prostor budovy na přesně určené místo. A namontovat lze světlovod na všechny typy střech a budov bez zvláštních stavebních úprav. K některým systémům se dodává halogenová čtyřicetiwattová výbojka. Ta je nainstalována nad difuzér a v kombinací s umělým osvětlením tak lze dosáhnout stálé intenzity světla v místnosti i v noci.