Laická reakce na první setkání se značkou Ytong zpravidla zní: „Je to vietnamská nebo čínská firma?“ Obojí je ovšem špatně. Ytong by mohl být synonymem pro moderní stavařinu. Tahle bílá tvárnice z vápna, písku, cementu a vody má zajímavou strukturu. Jsou v ní miliony vzduchových pórů, takže je lehounká a výborně drží teplo. Je to druh pórobetonu.
Už v první polovině minulého století se jako naléhavá potřeba jevilo hledání nových technologií, které by umožnili lidem stavět rychle a energeticky úsporně. Roku 1923 architekt a vynálezce Axel Erikson namíchal a vyrobil průmyslovým způsobem za vysokého tlaku a páry pórobeton. Značku oficiálně registrovali o sedmnáct let později. Jméno nového materiálu je složeninou z místa výroby (jihošvédský Yxhult) a použité technologie (gasbetong) – Ytong.
Šetříme za další zateplení
Z pórobetonu Ytong můžeme stavět samonosnou konstrukci až do výše pěti pater a v kombinaci se železobetonovou nebo ocelovou nosnou konstrukcí není počet podlaží vůbec omezen. Hodnoty jeho tepelně izolačních vlastností jsou dvaapůlkrát nižší než u speciálních izolačních materiálů, takže většinou už stavbu dál nezateplujeme. Přesné hladké tvárnice zlepšily tepelnou izolaci o dvacet procent a ve spojení s tenkovrstvou zdicí maltou vznikají téměř bezespáré zdi. S hmotností čtyř set kilogramů na krychlový metr je Ytong nejlehčí stavebnina pro masivní zdění. Nízká hmotnost ve spojení s až překvapivou pevností představuje spojení takových materiálových vlastností, které použijeme rádi při stavbě i rekonstrukcích. S Ytongem se navíc snadno pracuje, řežeme ho prostě pilou.
Je z čeho vybírat
Značka nabízí ucelené systémy a máme z čeho vybírat. Například tvárnice na obvodovou stěnu Ytong Lambda můžeme koupit ve dvou tloušťkách (třicet sedm a půl a padesát centimetrů). Odborníci je doporučují pro stavbu energeticky úsporných a nízkoenergetických domů. Ytong Multipor jsou zase superizolační pórobetonové desky, které se nyní doporučují jako vnější izolace pórobetonového zdiva menší tloušťky (tedy třiceticentimetrové). Výsledné souvrství silné půl metru na první pohled nerozeznáte od běžného zdiva. Obvodové stěny – stejně silné, pevné i nosné – mají téměř trojnásobně lepší izolační schopnosti. To už stojí za úvahu… Na rozdíl od běžně používaných zateplených stěn je sendvič s Multiporem difuzně otevřenou stěnou. Netrpí kondenzací vodní páry a optimálně dýchá. V takové stavbě je prostě příjemně.