Starší vesnické domy bývaly stavěny z plných cihel, často nastavovaných kameny. Jde tedy o materiál, který přílišnými tepelně-izolačními schopnostmi nevyniká a takový dům je nutné tepelně izolovat. Nové rodinné domy sice bývají zateplené, ale i tady zateplení garáže u domu často chybí, mnoho lidí se na tepelné izolaci a zateplených garážových vratech se snaží ušetřit. A právě garáž může být místem, kudy teplo z celého domu uniká. Nemluvě o možném poškození auta během mrazů. Dodatečná tepelná izolace garáže proto pomůže udržet i více tepla v celém domě a sníží náklady na vytápění.
Pokračovat ve čtení „Zateplení garáže u domu“Sanace základů domu
Příčinou vlhkých stěn ve sklepě bývá většinou špatné vnější utěsnění zdiva. Pomůže jediné – sanace základů domu, tedy vykopat a znovu utěsnit. Výkop podél základu domu nesmíme kvůli ohrožení statiky domu vést souvisle pod úrovní základové spáry, ale bude hluboký nejvýše 5 až 10 cm nad ní. Jedna z metod odvlhčení je vložení těsnicí desky Styrodur 3035 CS.
Pokračovat ve čtení „Sanace základů domu“Papírové izolace
Nejsou to utěšené zprávy z velkých měst, že občas bezdomovce, který si v zimě ustlal v kontejneru na odpadový papír, sešrotovali lineárním lisem ve voze na svoz odpadu nepozorní popeláři. Méně citliví čtenáři jen mávnou rukou a řeknou: „Tak proč tam lezl?“ Protože tam bylo teplo! Papír totiž je – a může být i ve stavebnictví – vynikající izolant. Proto se z něj vyrábějí papírové izolace.
Pokračovat ve čtení „Papírové izolace“Termoizolační nátěr fasády
Termoizolační nátěr fasády má vlastnosti běžných nátěrů, používaných k nátěru fasády, to znamená, že zahladí, sjednotí a barevně zvýrazní omítku. Ale navíc má termoreflexní a termoizolační účinky, takže významně snižuje náklady na vytápění objektu.
Pokračovat ve čtení „Termoizolační nátěr fasády“Odhlučnění místnosti – prakticky
Bydlíte v panelovém domě a řešíte pořád dokola ty samé problémy? Venku před domem projede auto, autobus nebo tramvaj a vy slyšíte každý detail práce motoru, každý výmol, do kterého vjede? A co teprve neposedné děti od rodiny přímo nad vaší hlavou. Jejich běhání z jedné strany na druhou jistě znáte také dobře. Když si nakonec soused vedle pustí o půlnoci na svém vytuněném domácím kině svůj oblíbený, můžete si jít – lidově řečeno – hodit mašli. Nebo si raději zařídíme odhlučnění místnosti?
Pokračovat ve čtení „Odhlučnění místnosti – prakticky“Sanace vlhkosti v domě
Drží-li se v domě vlhkost, budeme muset udělat něco opravdu radikálního, abychom tomu zabránili. Z vlhkosti vznikají plísně, které ohrožují naše zdraví a také životnost konstrukčních prvků a stavebních materiálů se ve vlhkém stavení významně zkracuje. Vlhké zdivo snadno poznáme a jistě jsme se s ním již setkali. Mívá podobu takzvaných map – výkvětů vykrystalizovaných solí a také fasáda je poškozená, omítka zpuchří a opadává…
Pokračovat ve čtení „Sanace vlhkosti v domě“Zateplení podlahy nad nevytápěnými prostory
Studené nohy neukazují vždy jen na špatný krevní oběh. Příčinou může být chybějící zateplení podlahy nad nevytápěnými prostory. Je-li náš byt nepodsklepený nebo nad nevytápěnými prostory, neochrání nás před chladem od podlahy ani tlustý koberec. Skvělým řešením je proto zateplení podlahy izolačními deskami nebo násyp izolační hmoty. Obojí zvládneme sami.
Pokračovat ve čtení „Zateplení podlahy nad nevytápěnými prostory“Zateplení fasády
Poté, co jsme fasádu domku připravili – postup je v předchozím článku – přejdeme ke krokům, které vedou přímo k zateplení fasády. Izolační desky se nejen lepí, ale navíc připevňují talířovými hmoždinkami. Ty se zatmelí a pak přijde na řadu armovací síťka, na ni fasádní omítka a nakonec fasádní barva. Domek bude jako nový a náklady se nám vrátí v podobě úspor za vytápění.
Pokračovat ve čtení „Zateplení fasády“Příprava k zateplení fasády
Kalitně zateplit můžeme i obvodové stěny staršího domku. Použijeme vnější kontaktní termofasádní systém, kdy přímo na fasádu aplikujeme izolační desky z tvrzené pěny, které následně skryjeme pod omítku. Domek získá na kráse, prodloužíme životnost zdiva a uvnitř se citelně zlepší tepelná pohoda. Užitek budeme mít nejen v zimě, kdy nás ochrání před vysokými energetickými ztrátami, ale i v létě, protože se stěny nebudou příliš přehřívat. Čeká nás příprava k zateplení fasády.
Pokračovat ve čtení „Příprava k zateplení fasády“Hydrofobní nátěr impregnuje zdivo i dlažbu
Z nebe jen tak drobně a vytrvalé prší. Nebo se z mraků snáší spousta poletujících vloček. Na pohled docela bytelná zeď ale nasákne vodou a pak zmrzne. Žádný div, že se z ní pak mohou odlamovat celé kusy. Něžný sníh dokáže na betonu, kamenných podezdívkách či zděných cihlových konstrukcích také tiše vykonat dílo zkázy. Pronikající vlhkost podpoří mech a lišejníky, které podklad rozruší. Co ale s tím, lze takovým věcem vůbec zabránit? Hydrofobní nátěr impregnuje zdivo i dlažbu.
Pokračovat ve čtení „Hydrofobní nátěr impregnuje zdivo i dlažbu“