Zatloukání a vytahování hřebíků

hřebíky
Zatloukání a vytahování hřebíků, foto med

Hřebíky a hřebíčky potřebujeme všude tam, kde stavíme dřevěnou konstrukci, přitloukáme prkna podlahy, různé asfaltové šindele, lepenku, podlahové lišty, nebo když nově polstrujeme nábytek a tak podobně. Vybereme odpovídající hřebíky a připravíme si kladivo. Ukážeme si, jak na zatloukání a vytahování hřebíků, a jak z hřebíku vytvořit háček či očko.

Nejvíce používaný způsob zatloukání hřebíku je jeho uchopení u špičky dvěma prsty levé ruky a kladiva střední váhy za horní konec topůrka (leváci opačně). Pak lehce klepneme hřebík tak, aby se uchytil do materiálu a nebylo ho třeba dál držet. Hřebík přitloukáme kolmo, aby se kladivo nesmeklo a my se nepraštili. Několika ranami hřebík doklepneme až po hlavičku. U menších hřebíků dáváme pozor na klepnutí přes prsty.

Když projde skrz

Kladivo, foto med

Hřebík projde skrz materiál, jestliže je příliš dlouhý. Stavíme-li konstrukce, na jejímž vzhledu příliš nezáleží, upravíme hřebík z druhé strany jen tak, aby nemohl nikoho zranit. Koneckonců správným zahnutím hřebíku zvýšíme i pevnost spoje. Dlouhý hřebík na druhé straně desky, trámku nebo prkna, kde ční jeho ostrá špička, ohneme tak, že jeho špičku otočíme proti směru zatloukání. K tomu použijeme kulatinku z tvrdého dřeva nebo kovu o něco silnější, než je tužka. Hřebík nejprve klepnutím částečně ohneme, pak přiložíme kulatinku a postupně ho přes ni poklepáváním kladiva ohneme do očka, jehož ostrý hrot míří do dřeva zpět. Kulatinku vytáhneme a očko několika ranami zatlučeme zpátky do materiálu.

Z hřebíku skobička na obrázek

Pomůcka z zatloukání hřebíčků, foto med

Nemáme-li po ruce skobičky, snadno si ne vytvoříme z hřebíčku. Nejprve štípacími kleštěmi odštípneme hlavičku hřebíčku tak, abychom samotné tělo hřebíku zkrátily co nejméně. Použijeme kombinačky, do nichž uchopíme hřebík tak, aby jejich čelisti končily v místě ohybu budoucí skobičky. Druhými kleštěmi nebo tlakem na pevnou podložku (např. kovadlinu) ohneme hřebík do pravého úhlu.

Dobré rady

Zatloukání hřebíků s plastovým držákem, foto med
  • K připevňování ozdobných a dokončovacích lišt používáme výhradně kolářské hřebíčky. Když zvolíme jiné nebo špatnou velikost, hrozí, že lišta praskne a rozštípne se. Částečně se prasknutí lišty můžeme bránit tím, že špičku hřebíčku ztupíme klepnutím kladiva. Pokud jsou lišty z tvrdého dřeva (dub, buk, tropická dřeva…), uděláme lépe, když otvory pro hřebíčky předvrtáme malým vrtákem nebo.
  • Pro zatloukání malých hřebíčků, které lze prsty jen obtížně uchopit, si můžeme pořídit plastový držák hřebíčků, díky němuž nám zatloukání půjde jako po másle.

Vytahování hřebíků

Kleště štípačky a kombinačky, foto med

Někdy hřebíky naopak potřebujeme vytáhnout, například ze starých prken, která chceme použít na stavbu, anebo prostě chceme konstrukci sbitou hřebíky rozebrat. Vytáhnout hřebík většinou není žádná věda: Je-li na rubové straně materiálu zahnutý, nejprve starším šroubovákem podebereme a narovnáme jeho špičku, ťuknutím kladiva ze strany hřebík narovnáme, ťuknutím do špičky ho vyrazíme alespoň natolik, aby bylo možné ho z lícové strany chytit pod hlavičkou a vytáhneme tesařským kladivem (jehož rozštěp je nejvhodnější k vytahování lepeňáků) nebo kleštěmi. Na velké hřebíky použijeme kleště štípací, jimiž chytíme hřebík hned za hlavičkou a páčení ho povytáhneme. Kleště pak posuneme směrem k prknu, znovu uchopíme hřebík, zapáčíme kleštěmi a tak opakujeme do vytažení hřebíku. Nechceme-li materiál, z něhož hřebík vytahujeme, kleštěmi otlačit, podložíme kleště odřezkem. K vytahování velkých hřebíků na stavbách se používá vytahovací hák s dlouhou rukojetí – při páčení se tak tvoří velká síla nutná k jejich vytažení. Malé hřebíčky nejlépe vytáhneme speciálním šroubovákem s rozštěpem – tzv. kozí nožkou. Jeho zasunutím pod hlavičku hřebíku a zhoupnutím dolů hřebíček z prkna vyklouzne.